WVU Parkersburg announces Spring 2017 graduates

Print Friendly

West Virginia University at Parkersburg awarded certificates, associate and bachelor’s degrees to Spring 2017 graduates during commencement exercises held Saturday, May 6, 2017 in the College Activities Center. This semester, the college graduated over 300 students from five states.

Academic honors were awarded to those graduates who attained a 3.50 to 3.749 grade point average, cum laude; 3.75-3.99, magna cum laude, and 4.0, summa cum laude. The WVU Parkersburg graduates included:

BERKELEYMartinsburg: James Pack Jr., BAT;

CALHOUNGrantsville: Monica Heiney, CAS, Paraprofessional Prek-12, Magna Cum Laude;

Millstone: Jeanne Nottingham, RBA, Magna Cum Laude;

DODDRIDGEWest Union: Tanner Davis, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Danyashae Martinez, AAS, Nursing;

HARRISONBridgeport: India Carvell, AAS, BOG, Cum Laude;

Salem: Benjamin Frix, CAS, Welding, Cum Laude, AAS, Welding Technology, Cum Laude;

JACKSON COUNTYCottageville: Nancy Bowen, AAS, Business Administration; Justin Cox, RBA, Magna Cum Laude; Chloe Mullins, AA, General Education, Magna Cum Laude;

Evans: David Mullins, AA, General Education;

Given: Amanda Duckworth, AAS, Legal Studies, Cum Laude;

Kenna: Correy Goff, AAS, BOG; Annette Landis, RBA, Cum Laude;

Liberty: Lee Given, RBA, Cum Laude;

Millwood: Casey Murphy, AAS, Computer Science, Cum Laude;

Ravenswood: Carey Blackhurst, RBA, Cum Laude; Brandon Bragg, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Shelly Dale, RBA; Dylan Kelly, BAS, Business Administration; Jennifer Lipscomb, CAS, Child Development; Dava Lowe, CAS, Criminal Justice; Christopher Martin, CAS, Industrial Maintenance, Magna Cum Laude, CAS, Electricity & Instrumentation, Magna Cum Laude, AAS, Multi-Craft Technology, Magna Cum Laude; Scarlet Mullins, AAS, Legal Studies; Luke Murray, BS, Business Administration; Mike Schiefer, RBA, Cum Laude; Emily Speece, CAS, Criminal Justice, Cum Laude, AAS, Criminal Justice, Cum Laude, BAS, Legal Studies, Cum Laude; Katelynn Stevens, CAS, Criminal Justice; Patrick Watson, AAS, Business Administration;

Ripley: Jessica Casto, BAS, Business Administration; Matthew Gable, AAS, Computer Science; Mattia Goodrich, AAS, BOG; Mona McGraw, AAS, Nursing; Jerry McKee, AAS, Computer & Information Technology; Erika Miller, AS, Business Administration, AAS, Business Administration, Andrew Newhart, CAS, Accounting Technician, Cum Laude, AAS, Business Administration, Cum Laude, BS, Business Administration, Cum Laude, BAS, Business Administration, Cum Laude; Canden Sharp, RBA;

Sandyville: Kaci Bare, AAS, Nursing; Courtney Kerns, CAS, Accounting Technician, CAS, Business Administration, AS, Business Administration, AAS, Business Administration, BS, Business Administration; Megan Woods, AAS, BOG;

KANAWHA COUNTYSouth Charleston: Rita Schoolcraft, AAS, BOG, Magna Cum Laude;

MASON COUNTYLeon: Amanda Barr, RBA;

Letart: Scott Roush, AA, General Education; Casey Snyder, AAS, Nursing;

Mount Alto: Katlin Kincaid, AAS, Nursing;

New Haven: Clayton Gibbs, CAS, Criminal Justice;

Point Pleasant: Wyatt Wamsley, CAS, Electrical & Instrumentation, CAS, Industrial Maintenance, AAS Multi-Craft Technology;

PLEASANTS COUNTYBelmont: Alyssa Oliverio, RBA;

Bens Run: Adam Drane, BAS, Business Administration;

Friendly: Christopher Wanstreet, BAS, Criminal Justice;

Saint Marys: Ryan Barnhart, BAT, AAS, Computer & Information Technology; Wesley Bayless, CAS, Electricity & Instrumentation, Magna Cum Laude; Leah Carpenter, AAS, Journalism; Chance Hughart, AAS, Computer & Information Technology; Lindsay Newland, BAS, Business Administration; Noah Shultz, AAS, Criminal Justice; Michael Simonton, AA, General Education, BA, Elementary Education; Craig Straight, AAS, BOG;

RITCHIECairo: Ken Love, CAS, Criminal Justice;

Harrisville: Noah Laugh, BAT; Courtney Linville, BAT, Cum Laude;

Macfarlan: April VanCamp, CAS, Welding, AAS, Welding Technology;

Pennsboro: Jon Heightland, BAS, Business Administration; Rachel Morrison, BAS, Criminal Justice;

Petroleum: Becky Curfman, BAS, Criminal Justice; Kerianne Hinton, AAS, 3-D Modeling & Simulation Design;

TYLERMiddlebourne: Jacob Stackpole, AAS, Welding Technology, Cum Laude;

WETZELNew Martinsville: Matthew Riggs, AAS, Welding Technology;

WIRT COUNTYBrohard: Brenda Dobbins, AAS, BOG;

Elizabeth: Mark Cunningham, AS, Business Administration; Daniel Dickel, BS, Business Administration; Shawn Healy, CAS, Business Administration, AAS, Business Administration; Ryan Litton, RBA; Mackenzie Nestor, AAS, Journalism, Magna Cum Laude; Tania Wine, CAS, Child Development;

WOOD COUNTYBelleville: Craig Anthony, AAS, Engineering Technology; Brady Smith, AAS, Welding Technology; Evana Wise, AAS, Nursing, Cum Laude;

Davisville: Isaac Blair, CAS, Welding, Cum Laude; Victoria Dennison, AA, General Education, RBA; William Gillespie, AA, General Education, Cum Laude, RBA, Cum Laude; Levi Hewitt, AS, General Education; Amanda Roberts, AAS, BOG; Zachary Welsch, BAT, Cum Laude; April Whited, AAS, Business Technology, Magna Cum Laude; Larry Wilmoth II, AAS, Engineering Technology, Magna Cum Laude, BAT, Magna Cum Laude;

Mineral Wells: Aaron Beam, AAS, Business Administration; Samantha Domianus, AA, General Education; Robert Fulmer, CAS, Electricity & Instrumentation, CAS, Industrial Maintenance, AAS, Multi-Craft Technology; Kyle Haverty, AAS, 3-D Modeling & Simulation Design; Colleen Hoselton, AA, General Education, Cum Laude; Robert Lockhart, CAS, Welding, Cum Laude; Cara McIntyre, RBA, Magna Cum Laude; Jenifer Moore, AA, General Education; Robert Moore, AAS, Computer Science; Regina Paugh, AS, Business Administration; Sarah Wiggins, AAS, Business Administration, Cum Laude;

Parkersburg: Travis Adams, AAS, Welding Technology; Justin Allen, BAS, Business Administration; Christina Atkinson, AAS, BOG; Jennifer Barre, BAS, Business Administration; Juliane Beckett, BA, Multi-Disciplinary Studies; Angela Black, RBA; Candice Black, BAS, Business Administration; Austin Brand, BAT; Allison Buskirk, RBA, Cum Laude; Lisa Campbell, AAS, Business Administration; Kelsey Caplinger, AAS, BOG; Nathan Caplinger, BAS, Business Administration; Brandon Corbitt, AAS, Business Administration; April Crone, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Andrea Daugherty, BAS, Business Administration; Joel Davis, AAS, Criminal Justice, BAS, Criminal Justice; Kayla Deem, AAS, Business Administration, RBA; Briana DeSouza, AA, General Education; Dylan Dines, BAS, Criminal Justice; Clayton Dixon, AAS, Computer & Information Technology; Bo Donaway, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Gregory Fields, AAS, BOG; Hanna Fisher, BAS, Legal Studies, Cum Laude; Andrew Fleming, AAS, Engineering Technology; Evan Fordyce, CAS, Accounting Technician, CAS, General Business, BS, Business Administration, BAS, Business Administration; Shannon Goff, AAS, BOG, RBA; Elizabeth Good, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Mark Grimm; AAS, Business Administration; John Harper, AAS, Computer Science; Lauren Harpold, BS, Business Administration; Kevin Heldeffer, AAS, Business Administration, BAS, Business Administration; Britany Hendershot, CAS, Business Administration; Ryan Henry, RBA; Yehieli Kaftanic, BA, Multi-Disciplinary Studies; Alexander Kanios, BAT; Kylie Keyse, AAS, Business Administration; Martha Lamp, RBA, Cum Laude; Roger Leonard II, BAS, Criminal Justice; Amber Lewis, AAS, Business Administration, Cum Laude; Dale Lowe, AAS, Multi-Craft Technology; Miranda Mace, AAS, Diversified Agriculture; Anna Martin, AAS, Business Administration; Allison McCormick, AS, General Education; Phillip McCoy, RBA; Sandra McPeek, BA, Elementary Education, Cum Laude; Michael Mitchell, BAS, Business Administration; Drew Mollohan, CAS, Welding; Brittany Morgan, BA, Elementary Education, Cum Laude; Heather Morgan, BAS, Criminal Justice; Jaime Morgan, BS, Business Administration, Magna Cum Laude, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Sheynna Morton, AAS, Nursing; Autumn Munday, AA, General Education; April Murphy, AAS, Criminal Justice; Chad Newell, BS, Business Administration, Manga Cum Laude; Caleb Norman, AAS, Welding Technology, Cum Laude; Sammantha Oglesby, AAS, BOG; Tia Opel, AS, General Education; Ronald Pickens, CAS, Accounting Technician, Magna Cum Laude, AS Business Administration, Magna Cum Laude, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Kristen Robinson, BS, Business Administration; Alese Scarbrough, CAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude, AAS Criminal Justice, Magna Cum Laude, BAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Emily Sears, AS, Business Administration, Magna Cum Laude; Sarah Sow, RBA; Jessica Spears, BA, Elementary Education, Cum Laude; Gary Spence Jr., RBA; Mason Stanley, AAS, BOG; Amanda Stone, AAS, BOG, Cum Laude; Kristen Suszek, AA, General Education; Chana Tepe, AAS, Nursing; Jeffrey Ugim-Aidie, RBA; Candace VanDenBroeke, RBA, Cum Laude; Melissa VonBruton, BA, Multi-Disciplinary Studies; Kaitlin Walker, AAS, Business Technology; Brandi Whipkey, AAS, BOG; Ashton Whiteleather, BS, Business Administration, Cum Laude; Justin Williamson, BAT; Ashley Wilson, RBA; Richard Wilson, AAS, BOG; William Wilson, AAS, Computer & Information Technology; Ryan Wolfe, RBA;

Rockport: Alexis Curry, CAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude, AAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude, BAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Timothy Schultz, CAS Welding, AAS, Welding Technology; Kezia Siers, BS, Business Administration;

Vienna: Dexter Akers, AAS, BOG, Cum Laude; Samantha Byers, BAS, Business Administration; Marshall Campbell, AAS, BOG; Adrianne Caplinger, BA, Elementary Education, Cum Laude; Heather Chutes, AAS, Business Administration; Andrew Cooper, CAS, Criminal Justice, AAS, Criminal Justice, BAS, Criminal Justice; Mary Crone, RBA, Cum Laude; Timothy Daniels, AAS, Business Administration, Cum Laude; Cory Davis, AAS, Computer & Information Technology; Craig Davis, AAS, BOG; Rachael Gant, BAS, Business Administration; Sandipa Gautam, AS, Business Administration, Magna Cum Laude; Erin Godfrey, RBA; Jennifer Hunt, RBA; Leah LaPrade, BA, Multi-Disciplinary Studies, Magna Cum Laude; Brian Lent, CAS, Electricity & Instrumentation, CAS, Industrial Maintenance, AAS Multi-Craft Technology; James McLean, BA, Elementary Education; Katherine Mclean, BA, Elementary Education; Cassandra Murphy, RBA; Lindsay Norris, AAS, Business Administration; Mary Porter, AAS, Nursing; Kathryn Potts, CAS Child Development, RBA; Aaron Rickman, CAS, Criminal Justice, Cum Laude, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Tessa Sall, BS, Business Administration, Cum Laude; Shawna Stalnaker, CAS, Patient Care Technician; Kaitlyn Stewart, AAS Business Administration; Jessica Thompson, BAS, Business Administration; Stephanie Walls, AAS, BOG; Brian Young, AAS, Computer & Information Technology;

Walker: Thomas Hudkins, CAS, Business Administration; Kelsi Mcfarland, CAS, Child Development, Cum Laude; Michelle Moore, AAS, BOG;

Washington: Shaun Belcher, CAS, Electricity & Instrumentation, CAS, Industrial Maintenance; AAS, Multi-Craft Technology; Russell Bunner, AAS, Journalism; Wesley Bunner, BS, Business Administration; Alissa Dixon, BAS, Business Administration; Jessica Gainer, AS, General Education, Magana Cum Laude; Jacob Hall, CAS, Chemical & Polymer Operator Technology; Kaitlyn Harper, AAS, Nursing; Colt Holbert, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; James Liebau II, BAS, Business Administration; Carrie Null, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; John Price, AA, General Education, Cum Laude, AS, General Education, Cum Laude, BA, Elementary Education, Cum Laude; Shaina Snyder, AAS, Business Administration; Kristy Thomas, RBA; Tina Williams, BAS, Business Administration;

Waverly: Mary Hammons, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Shane Kelly, BAS, Criminal Justice;

Williamstown: Charles Baker, AAS, BOG; Amanda Brown, AAS, Business Administration; Kristen Dietz, AAS, Nursing; Daniel Gallaher, AAS, Computer & Information Technology; Victoria Galyean, BAS, Legal Studies; Ryan Garrett, RBA; Benjamin Harris, AAS, Computer & Information Technology; Emily Jackson, BA, Multi-Disciplinary Studies, Cum Laude; Shannon Knight, AA, General Education; Samantha Rea, AAS, Nursing; Laura Seckman, CAS, Criminal Justice, AAS, Criminal Justice; Nicole Styler, AAS, BOG, Cum Laude; Jason Tanner, AAS, Business Administration, Cum Laude;

FLORIDAStarke: Felix Ambomu, CAS, Chemical & Polymer Operator Technology;

MARYLANDIjamsville: Garrett Murphy, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude;

NEVADALas Vegas: Christopher Rees, AAS, BOG, Cum Laude;

OHIOBelpre: Michael Baker, AS, Business Administration, Magna Cum Laude; Megan Heck, AS, General Education, Cum Laude, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Benjammin Sampson, AAS, Business Administration;

Chesterhill: Teighlor Cross, AAS; Diversified Agriculture;

Lowell: Dezzarae Taylor, AAS, Business Administration;

Marietta: Carolyn Dexter, RBA; Quentin Dils, BAS, Business Administration; Derek Games, BAS, Criminal Justice;

New Matamoras: Zachary Ellis, BAS, Business Administration;

Vincent: Mark Silva, BS, Business Administration, Cum Laude.


About WVU Parkersburg
Established in 1961, West Virginia University at Parkersburg is regionally accredited by the Higher Learning Commission. Academic credits earned at WVU Parkersburg are transferable to any institution in the West Virginia higher education state system as well as other accredited institutions throughout the country. WVU Parkersburg is the only public community college in West Virginia accredited to offer baccalaureate degrees. The college’s primary service area consists of seven counties in West Virginia: Jackson, Pleasants, Ritchie, Roane, Tyler, Wirt, and Wood.

Posted in Academic Affairs, Education Division, General News, Student Activities, Student Services