WVU Parkersburg announces spring 2013 graduates

Print Friendly

West Virginia University at Parkersburg awarded certificates, and associate and bachelor’s degrees to May 2013 graduates during commencement exercises held Saturday, May 18.

Academic honors were awarded those graduates who attained a 3.50 to 3.749 grade point average, cum laude; 3.75-3.99, magna cum laude, and 4.0, summa cum laude. The WVU Parkersburg graduates included:

BERKELEY COUNTY – Martinsburg: Heng-I Liao, BAT, Cum Laude; Justin Palmer, BAT, Cum Laude;

CALHOUN COUNTY – Arnoldsburg: Michael Tucker, AAS, Welding Technology, CERT, Welding, Magna Cum Laude;

Munday: Eli Walker, AAS, Computer & Information Tech, Magna Cum Laude;

FAYETTE COUNTY – Fayetteville: Mary Hammett, AA, General Education;

JACKSON COUNTY – Cottageville: Jason Gump, BA, Elementary Education, CERT, Paraprofessional Studies; Cody Hannum, AA, General Education; Justin Kuhl, AAS, Computer & Information Tech; Brandi Somerville, AAS, BOG;

Elizabeth: Margaret Starcher, BAS, Business Administration;

Evans: Ryan Carney, AA General Education, Magna Cum Laude; Samantha Carney, AS, Business Administration; Matthew Souther, AA, General Education;

Givens: Tammy McClain, AAS, BOG;

Kenna: Jeffrey Bell, RBA, Magna Cum Laude; Christopher Burdette, RBA; Katelyn Crihfield, AAS, BOG; Elizabeth Harris, CERT, Paraprofessional Studies;

Le Roy: Alicia Tabor, AAS, BOG, RBA;

Millwood: Megan Gibson, AAS, Nursing;

Mount Alto: Donna Surface, BA, Elementary Education;

Ravenswood: Ashley Bibbee, AAS, Business Administration, Cum Laude; David Bigley, CERT, Chem & Polymer Operator Tech; Jeannie Burgess, AAS, BOG; Carrie Kerns, AAS, BOG, Cum Laude; Amber Legg, AAS, BOG; Barbara Parsons, AAS, Business Technology; Cody Postlethwait, AAS, Criminal Justice; Kathryn Slaven, AAS, BOG, Cum Laude; Samantha Smith, AAS, Nursing; Courtney Ware, RBA; Gary Yoak, RBA;

Ripley: Christopher Adkins, AAS, Computer & Information Tech; Nicholas Barnette, CERT, Electricity & Instrumentation, AAS, Multi-Craft Technology, CERT, Industrial Maintenance, Magna Cum Laude; Trinity Campbell, CERT, Paraprofessional Studies; Brenda Carney, AAS, Criminal Justice; Sara Fluharty, RBA; Crystal Gainey, AAS, Nursing; Marina Graber, RBA; Lesley Hill, RBA; Wendy Jones, BAS, Criminal Justice; Lane Katris, BAT, Magna Cum Laude; Thomas Layton III, RBA, Cum Laude; Kathy Major, BS, Business Administration; Taylor, Mills, AS, Business Administration; Megan Neal, CERT, Pharmacy Technician; Tara Pfost, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Jeremy Rose, BAT; Samatha Sharps, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Zachary Slaven, CERT, Electricity & Instrumentation, CERT Industrial Maintenance, AAS Multi-Craft Technology, Cum Laude; David Smart, BAT, Magna Cum Laude; Daphne Tanner, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Taryne Wiertel, AAS, Child Development;

Sandyville: Michael Bailey, CERT, Electricity & Instrumentation, AAS, Multi-Craft Technology, CERT, Industrial Maintenance; Sheila Harris, AAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Shelby Morgan, AAS, Multi-Craft Technology, CERT, Electricity & Instrumentation, CERT Industrial Maintenance; Jessica Staats, AAS, Nursing;

Statts Mills: Karen Fike, RBA;

JEFFERSON COUNTY – Charles Town: Russell Steele, BAT, Magna Cum Laude;

KANAWHA COUNTY – Charleston: Tiana Allen, AAS, BOG; Meagan Crihfield, AAS, BOG; Sarah Fisher, RBA, Cum Laude; Brenda Freed, RBA, Magna Cum Laude;

Sissonville: Stacy Compston, RBA, AAS, BOG;

MASON COUNTY – Cottageville: Erica Springston, AAS, Business Technology;

Evans: Amanda Sayre, AAS, Business Technology, Magna Cum Laude;

MARION COUNTY – Fairmont: Erik Yoak, CERT, Adv Leadership & Management, Cum Laude;

PLEASANTS COUNTY – Friendly: Andrea Drane, AS, Business Administration, Cum Laude;

Saint Marys: Casey Barron, AAS, BOG, RBA; Jeffrey Chambers, CERT, Technical Studies; Tiffany Cronin, AAS, Nursing; Robert Decker, RBA; Kelsea Fickiesen, AS, General Education, Magna Cum Laude; Cynthia Hall, AAS, Business Technology; Cindie Menges, AAS, BOG; Ashley Sigler, CERT, Pharmacy Technician; Michele Sigler, RBA; Brittany Wilson, AAS, Business Administration, Cum Laude;

Waverly: Kelli Barker, AAS, BOG Cum Laude; Ryan McClung, CERT, Industrial Maintenance, CERT, Electricity & Instrumentation, AAS, Multi-Craft Technology, Magna Cum Laude;

RITCHIE COUNTY – Ellenboro: Antony Sellers, AAS, Criminal Justice;

Harrisville: Matthew Bunner, AAS, BOG; Molly Cunningham, RBA; Megan Hostuttler, RBA, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Chase Hyde, AAS, BOG, RBA; Jennifer Montgomery, AAS, Business Technology; Shane Overfield, AAS Nursing; Christopher Perry, BAS, Business Administration;

Pennsboro: Mollie Hinzman, RBA; William Wagoner, AAS, Nursing, Cum Laude;

Petroleum: Jamie Richards, AAS, BOG;

Saint Marys: Lee McDonald, RBA; Rose Shingleton, AAS, BOG; Mark Webster, CERT, Energy Assess & Mgmt Tech, CERT, HVAC/R, Cum Laude;

ROANE COUNTY – Le Roy: Jennifer Davis, AAS, Criminal Justice, CERT Criminal Justice, Cum Laude;

Left Hand: Sarah Knight, AAS, Computer & Information Tech, Cum Laude;

Spencer: Kelly Fry, AAS, BOG; Heather McDonald, BA, Elementary Education; Joseph McDonald, RBA; Clarissa Pinson, AAS, BOG;

Walton: Philip Raines, AAS, Machining Technology, Cum Laude;

TYLER COUNTY – Sistersville: Zachary Anderson, AA, General Education; Christine Grimm, RBA;

WIRT COUNTY – Brohard: Terrance Wilson, RBA, AAS, BOG;

Elizabeth: Rachael Butcher, RBA, AAS, BOG; Harold Carr, AAS, BOG; Thomas Coakley, RBA; Jane Haines, AAS, Business Technology; Michael Kemp, AS, Business Administration; Taylor Scott, AAS, Nursing;

Palestine: Zacharey Lockhart, CERT, Industrial Maintenance;

WOOD COUNTY – Belleville: Alison Sandy, BA, Elementary Education, Cum Laude; Kyle Townsend, CERT, Electricity & Instrumentation, CERT, Industrial Maintenance, AAS Multi-Craft Technology;

Davisville: Patricia Dix, AAS, BOG; Crystal Guice, RBA; Sandra Lawrentz, AS, Business Administration; Joshua Lott, BAS, Criminal Justice; Jeremy McDonald, AAS, Computer & Information Tech; Nikki Myers, AAS, Nursing, Cum Laude;

Mineral Wells: Brandon Cooper, AAS, Business Administration; Jeremiah Elms, AAS, Engineering Technology; Latrisha Foresta, AAS, Computer Science, RBA; Amy Harris, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Debra Hendershot, AAS, Nursing; Kyna Hill, CERT, Pharmacy Technician, Magna Cum Laude; Casey Radcliff, AAS, Business Administration, Cum Laude; Angela Schafer, AAS, Nursing, Cum Laude; Caitlin Shears, CERT, Allied Health (Nursing pre-adm); Janette Smith, CERT, Paraprofessional Studies; Jennifer Sneigle, CERT, Paraprofessional Studies; Cody Steele, CERT, Electricity & Instrumentation; Felicia Thompson, AA, General Education; Lindsey Thompson, AAS, Nursing; Kayla Trent, AAS, Child Development, CERT, Child Development; Cassi Walters, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Kent Westfall, BAS, Business Administration;

Parkersburg: Amy Alt, AAS, Early Childhood Development; Racheal Aronhalt, BAS, Criminal Justice; Mary Kathleen Beckett, BA, Elementary Education, Cum Laude; Mark Black, RBA; Deborah Brammer, AAS, Business Administration; Elizabeth Brookover, AAS, BOG, Cum Laude; Alison Browning, RBA; Cathy Bungard, RBA; Andrew Buskirk, RBA; Jeremy Caplinger, AAS, BOG; Roy Caplinger Jr, AAS, Energy Assess & Mgmt Tech; Peter Carna, AAS, Computer & Information Tech; Patrick Cathey, CERT, HVAC/R, AAS, Energy Assess & Mgmt Tech, CERT, Energy Assess & Mgmt Tech; Pauline Cline, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Robert Coartney, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn; Reva Forshey, CERT, Criminal Justice, Cum Laude; Joella Collins, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Jessica Conner, BS, Business Administration; Laurie Courier, BS, Business Administration; Ellen Crawford, CERT, Paraprofessional Studies; John Curry II, RBA; Kathleen Davis, RBA; Heather DeMetro AAS, Criminal Justice; Amy Defibaugh, RBA, Magna Cum Laude; Tarra Desmond, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Jennifer Dowler, CERT, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Michael Duke Jr, BS, Business Administration AS, Business Administration AAS, Business Administration; Paul Elkins, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Terence Ellison, BAS, Business Administration; Amanda Farren, AA, General Education, AAS, Business Administration; Elizabeth Fordyce, BA, Elementary Education, Cum Laude; Tyler Fornash, BAS, Criminal Justice, CERT, Criminal Justice; Brittany Fortney, AAS, Nursing; Jacob Frady, AA, General Education; Ashley Garlow, AAS, Criminal Justice; Mack Garrett, AAS, Business Administration; Davin George, BS, Business Administration, BAS, Business Administration Tiffany Gibson, RBA; Robert Goff, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Paul Gray, RBA; David Hall, CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Cum Laude; Chad Hannan, BS, Business Administration; Olivia Hefner, AAS, Journalism, BAS, Business Administration, Cum Laude; Susan Hewitt, RBA; Samuel Holtz, CERT, Chem & Polymer Operator Tech; Sarah Honaker, RBA; Cameron Hoschar, BAS, Business Administration, Cum Laude; Catherine Jenkins, AAS, BOG, Cum Laude; Scarlet Jones, AAS, Nursing; Drew Kefeli, BAS, Criminal Justice; Craig Kendall, RBA; Natasha Kirby, BAS, Business Administration, Cum Laude; Pamela Kirk, AAS, Criminal Justice; Joletha Knopp, BA Elementary Education; Theresa Koerner, CERT, Paraprofessional Studies, RBA, Cum Laude; Melissa Kupfner, AAS, Business Technology; Sadie Kupfner, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Cassidy Lassiter, AAS, BOG; Janet Lee, AAS, Nursing; Anna Leisure, AS, General Education, AAS, Nursing; Kara Leisure, AAS, Nursing; Sandra Lott, AAS, BOG; William Lowther II, BAS, Criminal Justice; Johanna Lynch, CERT, Allied Health (NURS Pre-adm), AAS, Nursing; Kimberly Malone, RBA, Cum Laude; Sheri Martin, AAS, Business Administration, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Kelleyn McClain, RBA; Angela McCoy, AA, General Education, AAS, Child Development; Jessica McEldowney, AAS, Business Administration; Abby Merriman, BA Elementary Education; Eric Metz, AAS, Computer & Information Tech, Cum Laude; Teresa Miller, AAS, Business Administration; Megan Modesitt, AAS, Nursing; Chase Moore, BS, Business Administration; Corrina Moore, BAS, Criminal Justice; Elizabeth Morris, AAS, BOG; Trena Moyer, AAS, Nursing; Megan Myers, AAS, Business Administration, AS Business Administration; Rodney Nelson Jr, BS, Business Administration; Phuong Nguyen, RBA, AAS, BOG; Melissa Nesselrotte, RBA; Jeremy Nichols, AAS, Business Administration; Sarah Pack, RBA; Bobbin Pardine, RBA, Cum Laude; Emily Piggott, CERT, Pharmacy Technician; Cynthia Onesto, RBA, Cum Laude; Michael Onesto, AAS, BOG, RBA, Cum Laude; Holly Pfaff, RBA; Tanika Phillips, AA, General Education; Sara Radford, AAS, Business Technology, Magna Cum Laude; Lindsey Reifel, AAS, Nursing; Viola Roach, AAS, Criminal Justice; Sharon Roberts, AAS, Nursing; Alyssa Scarbrough, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; John Schafrath, BAS, Criminal Justice; Kylie Schlemmer, RBA, Cum Laude; Darrell Shultz Jr, RBA; Christopher Smith, AAS, BOG; Kelsey Smith, BAS, Business Administration; Cassie Snyder, AAS, Nursing; Amanda Sprouse, BS, Business Administration, BAS, Business Administration, AS, Business Administration; Matthew Stanley, CERT, Industrial Maintenance, Cum Laude; Rachel Terzo, AAS, Journalism, Magna Cum Laude; Philip Tice, RBA; Masresha Tilahun, AAS, BOG; Sheila Travis, CERT, Paraprofessional Studies; Briana Tucker, BS, Business Administration; Cynthia Turner, AAS, BOG; Monalisa Uppole, BAS, Business Administration; Emmanuel Utietiang, RBA, AAS, BOG; Rita VanValey, BAS, Business Administration, Cum Laude; Angela Vonville, AAS, Business Administration, Cum Laude; Kelsey Weekley, AA, General Education; Penney Weekley, CERT, Paraprofessional Studies; Danielle West, CERT, Paraprofessional Studies; Robert Wheeler Jr, RBA; Jerod Williams, CERT, Industrial Maintenance, CERT Electricity & Instrumentation, AAS, Multi-Craft Technology; Julia Wise, CERT, General Studies, AA, General Education, BA Elementary Education, Magna Cum Laude; Valerie Wiseman, CERT, Pharmacy Technician; Nathaniel Wood, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Cindy Zickefoose, CERT, Paraprofessional Studies;

Rockport: Ashley Carpenter, AAS, BOG; Stephen Casto, CERT, Electricity & Instrumentation, AAS, Multi-Craft Technology, CERT Industrial Maintenance, Cum Laude; Matthew Winkler, AAS, BOG, RBA, Cum Laude;

Vienna: Harley Adams, AAS, Computer & Information Tech, Summa Cum Laude; Tremayne Battle, AAS, BOG; Laura Bibbee, BAS, Business Administration; Renee Cox, AAS, BOG; Max Dailey Jr, AAS, Welding Technology; James Dauphin, AA, General Education; Alyssa Davis, AAS, Nursing; Misty Frye, BAS, Business Administration; Joshuea Gains, AAS, Business Administration; Jacquelyn Gentry, BA, Elementary Education; Marci Gregg, AAS, BOG; Rebecca Groves, AAS, Business Technology; Rebecca Harrington, RBA; Tonya Haught, BAS, Business Administration, Cum Laude; Richard Hudson Jr, AAS, Computer & Information; Megan Kahoa, RBA, AAS, BOG; Katherine McGhee, RBA; Nicholas McPeek, CERT, Electricity & Instrumentation; Matthew Mock, AAS, Business Technology, Summa Cum Laude; Heather Nicholson, BAS Criminal Justice; Sean Smith, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn; Amber Taylor-Rhodes, RBA; Marcie Uhl, AAS, Criminal Justice; Courtney Williams, AAS, Nursing; Jennifer Williamson, BAS, Business Administration, Cum Laude; Derick Wolfe, AS, Business Administration;

Walker: Amanda Burton, BAS, Business Administration; Gretchen Hill, BAS, Business Administration, BS, Business Administration, Cum Laude; Donald Hupp, CERT, HVAC/R, AAS, Energy Assess & Mgmt Tech; James Lott, BAS, Business Administration, AAS, Business Administration, AS, Business Administration, BS, Business Administration, Magna Cum Laude; Bethany Myers, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Kyle Phillips, CERT, Industrial Maintenance, CERT Electricity & Instrumentation; AAS, Multi-Craft Technology; Billie Simpson, CERT, Chem & Polymer Operator Tech; Ruth Wagoner, CERT, HVAC/R , CERT, Energy Assess & Mgmt Tech, AAS, Solar Energy Technology, Cum Laude;

Washington: Mark Benson, BS, Business Administration, Cum Laude; Jason Buskirk, CERT, Industrial Maintenance; Tresha Coe, AAS, BOG; Melinda Collins, BS, Business Administration, AS, Business Administration; Allison Daggett, RBA, Cum Laude; Brenda Dickson, BS, Business Administration, Cum Laude; Spencer Elder, AAS, BOG; Adam Hall, AAS, BOG; Candace Jarrell, BS, Business Administration, Cum Laude; Cassidy Keller, AA, General Education, Cum Laude; Clyde Knapp Jr, BAS, Business Administration, Cum Laude; Benjamin Kunselman, AAS, Engineering Technology, CERT, Electricity & Instrumentation, Cum Laude; Zachary McBride, CERT, Welding, AAS, Welding Tech; Eric McCoy, BAS, Business Administration; Anthony Schaad, AS, Business Administration; Timothy Schaad, AS, Business Administration; Cody Taylor, CERT, Industrial Maintenance, CERT, Electricity & Instrumentation, AAS, Multi Craft Technology;

Williamstown: Charlene Deem, RBA; Robert Glass, AAS, Nursing, Cum Laude; Paul Kratzer, AA, General Education; Jared MacIver, AS, Business Administration; JoAnn Norman, AAS, Business Administration, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Alison Roach, BAS, Business Administration; Rachel Smith, AS, Business Administration, BS, Business Administration, AAS, Business Administration, BAS, Business Administration; Carrie Spence, RBA;

KENTUCKY – Fort Knox: Michael Mitchell, RBA;

OHIO – Quaker City: Aubrey Stone, RBA;

Belpre: Kathy Papageorge, AAS, BOG; Kelly Byrne, AAS, BOG; Paul Clark, RBA, Cum Laude; Jon Gilbert, RBA; Elizabeth Hanes, AAS, BOG; Ginger Riggins, AAS, Nursing;

Little Hocking: Brittany Shutts, AAS, BOG; Amber White, AAS, Nursing;

Lowell: Jared Garvin, CERT, Welding, AAS, Welding Technology, Cum Laude;

Marietta: Tyler Arnold, AAS, Criminal Justice; Cecilia Ramos, AA, General Education, Magna Cum Laude; Emily Shears, AAS, Technical Studies; Kristen Tidd, AAS, Criminal Justice;

Waterford: Kelly Mayle, AAS, BOG;

Wilmington: Jeffrey Frazier, AAS, Occupational Development, Magna Cum Laude;

Winchester: Katelyn Yeager, AA, General Education.

Posted in Academic Affairs, General News, Student Services