WVU Parkersburg announces Fall 2016 graduates

Print Friendly

West Virginia University at Parkersburg awarded certificates, associate and bachelor’s degrees to Fall 2016 graduates during commencement exercises held Saturday, December 10, 2016 in the College Activities Center. This semester, the college graduated nearly 300 students from seven states.

Academic honors were awarded to those graduates who attained a 3.50 to 3.749 grade point average, cum laude; 3.75-3.99, magna cum laude, and 4.0, summa cum laude.  The WVU Parkersburg graduates included:

BERKELEY – Martinsburg: Mary Higgins, RBA;

BRAXTON – Exchange: Gregory Bly, AAS, Multi-Craft Technology;

DODDRIDGE – Pennsboro: Kandis Towner, BAS, Business Administration;

JACKSON COUNTY Cottageville: Jessica Beckham, AAS, Criminal Justice; Jonathan Bissonnette, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude;

Evans: Jessica Bunner, AAS, Nursing;

Gay: Sandra Belcher, RBA, Magna Cum Laude; Adam Clark, AAS, Business Technology, Cum Laude, BAS, Business Administration, Cum Laude;

Given: David Bias, AAS, Occupational Development, Magna Cum Laude; Dallas Shamblin, AAS, Occupational Development;

Kenna: Angela Burdette, BA, Elementary Education; Evan Koontz, AAS, Engineering Technology, Magna Cum Laude, CERT, HVAC/R, Magna Cum Laude, CERT Resident/Commercial Electricity, Magna Cum Laude, CERT & AAS, Energy Assess & Mngmt Tech, Magna Cum Laude

Le Roy: Timothy Parsons, RBA

Millwood: Charles Day, AAS, Nursing, Cum Laude; Susan Kent, CERT & AAS, Child Development, Magna Cum Laude, CERT, Paraprofessional Pre K-12, Magna Cum Laude, RBA, Magna Cum Laude; George O’Brien, AAS, Occupational Development, Magna Cum Laude; Jennifer Wagoner, AAS, BOG, Cum Laude, RBA, Cum Laude;

Ravenswood: Leslie Crockett, AAS, Business Administration; Tim Freeman, AAS, Occupational Development, Summa Cum Laude; Heather Hughart, CERT, General Business; Amanda Jurkovich, AAS, Criminal Justice; Kelcie Kieffer, AAS, Criminal Justice; Maggie Long, AAS, Child Development, Cum Laude; Dreama Loweecy, AAS, Nursing; Christie Meeks, AAS, Nursing; Cody Postlethwait, BAS, Criminal Justice; Jonathan Schiefer, CERT, AAS, BAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Emily Speece, AAS, Legal Studies, Cum Laude; Derek Squires, BS, Business Administration; Kaylee Stewart, AAS, Legal Studies; Andrea Street, AAS, Nusing; Warren Tallman III, RBA; Zachary Vannest, AS, General Education;

Ripley: Elijah Adkins, AS, General Education, Magna Cum Laude; Keith Holmes, AAS, Occupational Development; Layne Lowe, CERT, Legal Studies; Ryan Manley, AA, General Education; Eric Marcum, AAS, Machining Technology, AAS, Welding Technology; Steven Mays Jr., AA, General Education; Salathiel Ray, CERT, Criminal Justice, AAS, Criminal Justice; Rachel Stuck, BAS, Legal Studies, Magna Cum Laude; Douglas Wilson, AAS, Occupational Development; Rodney Wilson, AAS, Occupational Development, Magna Cum Laude; Tanya Winter, CERT, Paraprofessional PreK-12, CERT, Child Development;

Sandyville: Roger Carpenter, AAS, Occupational Development; Richard Hatcher, AAS, Occupational Development, Cum Laude; Issac Keefer, AAS, Welding Technology, Cum Laude; Mike Parsons, AAS, Occupational Development;

KANAWHA COUNTY – Charleston: Cheyenne Reed, BAS, Business Administration, Cum Laude;

LEWIS – Jane Lew: Robert Horn, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude;

MASON COUNTY - Evans: Robert Dennison, AAS, Occupational Development, Magna Cum Laude;

Gallipolis Ferry: John Kinnaird, AAS, Occupational Development, Summa Cum Laude;

New Haven: Collin Hill, AAS, Criminal Justice;

PLEASANTS COUNTY – Belmont: Amanda Renkovish, AAS, Legal Studies, RBA;

Friendly: Marsha Davis, AA, General Education;

Saint Marys: Jason Allen, CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Cum Laude; Stacie Mayfield, BAS, Criminal Justice;

PUTNAM – Scott Depot: Lora Witt, RBA, Cum Laude;

RALEIGH – Daniels: Elyse Safley, BS, Nursing, Cum Laude;

RITCHIE – Cairo: Jaime Layfield, AAS, Nursing;

Ellenboro: Roger Smith, RBA, Magna Cum Laude;

Harrisville: David Suttle, AAS, Culinary Arts, Cum Laude;

Macfarlan: Jacob Bell, CERT, Chem & Polymer Operator Tech;

Smithville: Mark Freeland II, CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Cum Laude;

ROANE – Looneyville: Brandi Nagy, CERT, AAS, Child Development;

Reedy: Quentin Corbitt, AS, Business Administration;

Spencer: Tina Deweese, AAS, Business Administration; Chelsea Epling, AS, General Education, AAS, Nursing, RBA; Robert Haynes, AAS, Business Administration; Timothy Hornbeck, AAS BOG; Anthony Miller, AAS, Occupational Development, Magna Cum Laude; Ronetta Nichols, AAS, Criminal Justice; Andrea Smith, RBA;

TYLER – Paden City: Alexander Booher, AAS, Welding Technology, Cum Laude;

Sistersville: Riley Housel, CERT, Chem & Poly Operator Tech;

WETZEL – Jacksonburg: Austin VanDine, AAS, Welding Technology, Cum Laude; Bobbi Warner, AAS, BOG;

Paden City: Levi Meadows, CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Cum Laude; Charles Pyles, CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Cum Laude;

WIRT COUNTY – Creston: Dalton Waits, AAS, Engineering Technology, Cum Laude;

Elizabeth: Kalob Bell, AAS, Business Administration, Cum Laude; Jami Casenelli, BS, Nursing; Amanda Ellison, AS, Business Administration, Magna Cum Laude; Zachary Garrett, CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Magna Cum Laude; Matthew Robinson, AAS, Business Administration; Wesley Robinson, AAS, BOG, Magna Cum Laude;

Palestine: Tiffany Batten, AAS, Business Administration; Hannah Duffield, BAS, Business Administration, Cum Laude; Malcolm Henry, AAS, BOG; Shane Hinzman, BAT; Alex Martin, AAS, Computer & Information Tech;

WOOD COUNTY – Belleville: Micah Griffith, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Jaclyn Perry, RBA, Cum Laude;

Davisville: Ashleigh Ansel, AAS, Child Development; Melissa Ball, RBA; Ronnie Fleming III, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Jo Hardin, RBA, Cum Laude; Beth Nelson, BAS, Business Administration; Kevin Vannoy, BAT, Magna Cum Laude;

Mineral Wells: Douglas Blake, CERT, Electricity & Instrumentation, Cum Laude; Morgan Cook, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Lori Eagle, BAS, Business Administration; Garett Foggin, CERT, Accounting Technician; Gregory Lancaster, AAS, BOG; Cara McIntyre, CERT, Paraprofessional Prek-12, CERT Child Development, Magna Cum Laude; Jessica Oldaker, BS, Nursing, Cum Laude; Cory Parmer, CERT, Criminal Justice; Matthew Snyder, AAS, Business Technology; Logan Steele, AAS, Welding Technology; Emily White, AAS, Business Administration; Sean Williams, AAS, 3D Modeling & Simulation Design, Magna Cum Laude;

Parkersburg: Rachel Allen, RBA, Magna Cum Laude; Anthony Anable, RBA; Faith Atkinson, AAS, Business Technology, Cum Laude; Derek Bentz, AAS, Computer & Information Tech; Andra Brearton, BA, Elementary Education, Cum Laude; Travis Carpenter, AA, General Education, BA, Elementary Education; Benjamin Connelly, BAS, Business Administration; Stephanie Cooper, BAS, Business Administration; Christopher Couture; CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Cum Laude; Tiffany Cross, AAS, Nursing; Carmen Cutlip, AAS, Business Administration; Jeffrey Dulaney, RBA; Autumn Eneix, CERT, Business Administration, CERT, Accounting Technician, CERT, General Business, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Brandon Fleak, CERT General Business, CERT, Accounting Technician, RBA, Magna Cum Laude; Raymond Foster, AAS, Welding Technology; Courtney Gollehon, RBA; Brittany Graham, AAS, Business Technology; Deeanna Grim, AAS, BOG; Susan Hall, AS, Business Administration; Dustin Helmic, BS, Business Administration; Jourdon Henderson, AAS, Welding Technology, Cum Laude; Matthew Hess, BS, Business Administration; Kara King, AAS, BOG; Kimberly Lipscomb, AS, General Education; Carrie Love, CERT, Allied Health; Jessica Lowden, AS, Business Administration; Don Maloney, RBA, Cum Laude; Katreena Matheny, AAS, Business Administration; Kylie McDaniel, CERT, Accounting Technician, Summa Cum Laude; Mari McDonough, AAS, Business Administration; Michele McGee, AAS, Nursing; Zoe Merrill, AS, Business Administration, Summa Cum Laude; Nancy Miller, RBA; Holly Mitchell, AAS, Legal Studies; Kenneth Moore, AAS, BOG; Rachel Nonamaker, AAS, BOG; Amanda Parsons, BAS, Legal Studies; Kathleen Parsons, AAS, Nursing, Cum Laude; Mary Rickman, BAS, Criminal Justice; Donald Ritchie, AAS, Computer & Information Tech; Erin Rogers, AS, General Education; Raina Ruble, RBA; Ashley Sargent, CERT, Accounting Technician, AAS, Business Administration; Kamron Shepard, AS, Business Administration; Stephanie Shultz, BS, Business Administration; Liticia Siers, AAS, Legal Studies; Julia Smith, AAS, BOG, RBA, Cum Laude: Katie Somerville, BAS, Business Administration; Jessica Spence, AAS, BOG; Ross Spencer, AAS, Welding Technology, Summa Cum Laude; Samantha Spencer, AAS, Nursing, Magna Cum Laude; Jessica Stiers, RBA; Kelly Straley, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Alex Strong, CERT, Criminal Justice, BAS, Criminal Justice; Sharlene Swaim, BS, Nursing; Angela Tennant, BA, Elementary Education; Masresha Tilahun, AAS, Nursing; Chris Vanfossen, RBA; Alicia Wade, RBA; Robert Wade, AAS, BOG, RBA; Ashley Walton, AAS, Criminal Justice; Kayla Wells, AAS, BOG; Elizabeth Willey, BAS, Criminal Justice; Jeffrey Wilson, RBA, Cum Laude;

Vienna: William Bell, RBA, Cum Laude; Cassandra Bohl, RBA, Magna Cum Laude; Zachary Brinker, AAS, Criminal Justice; Marissah Buracchio, CERT, Criminal Justice; Allison Dixon, BAS, Legal Studies; Kyle Husk, AS, Business Administration, BS, Business Administration; Peter Keiser, AAS, Welding Technology, Cum Laude; Elizabeth Nelson, BS, Nursing; Dallas Nutter, BAS, Criminal Justice; Dennis Romine, AAS, BOG; Brandon Schirtzinger, AAS, BOG;

Walker: Brandon Bennett, AAS, Welding Technology; James Bower, BA, Elementary Education; Jennifer Conrad, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Cody Frederick, AA, General Education; Amy Walton, AA, General Education, BA, Elementary Education; Carolina Walton, BA, Elementary Education;

Washington: Wesley Bunner, AAS, Business Administration, AS, Business Administration; Cynthia Childers, BS, Nursing, Cum Laude; Emily Hertz, AS, Business Administration; Colt Holbert, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Joel Hopkins, AAS, Business Administration; Shannon Hopkins, AAS, Business Administration; Cum Laude; Hannah Hornbeck, AS, Business Administration; Paige Hughes, AAS, 3D Modeling & Simulation Design, Cum Laude; Jordan Parsons, CERT, Accounting Technician, AAS, Business Administration; Christina Salser, AAS, Nursing; Dustin Timberman, BAS, Criminal Justice; Sherri Tustin, AAS, Business Technology;

Waverly: Trevor Clark, AAS, Welding Technology;

Williamstown: Justin Bennett, BS, Nursing; Danielle Brookover, BS, Nursing; Laura Cejka, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Levi Cox, AAS, Computer Science; Amaris Kibbe, BAS, Child Development, Magna Cum Laude; Kayleigh Maidens, RBA; Alisha Masten, AAS, Legal Studies; Joellen Masten, AAS, 3D Modeling & Simulation Design, Cum Laude; Joshua Pemberton, AAS, Computer & Information Tech; Rodney Shawver, AAS, Business Administration; Nicholas Smyrnioudis, RBA; Ashley Wood, BA, Elementary Education;

ARIZONA – Maricopa: Marshall Hardwick, AAS, Computer & Information Tech;

ILLINOIS – Champaign: Nicole Venuso, CERT, Allied Health;

OHIO – Bartlett: Michael Whited, AAS, BOG;

Belpre: Whitney Hatfield, AAS, Child Development; Joni Lemon, AAS, Business Administration; Joshua Miller, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Michael Pingston, AS, Business Administration; Coy Randolph, RBA; Mariah Richards, BS, Business Administration;

Bidwell: Frank Flinner, AAS, Occupational Development, Magna Cum Laude;

Greenville: Adam Weaver, RBA;

Little Hocking: Rebecca Cook, RBA; Amanda Knotts, RBA; Tracey Knotts, RBA; Chastity Radcliff, AAS, BOG;

Lowell: Emily Douthitt, RBA;

Marietta: Siera Blansett, AAS, Business Administration;

Pomeroy: Nadezhda Moore, AAS, Nursing;

Reedsville: Charles Cleland, AAS, Occupational Development, Summa Cum Laude;

Sarahsville: Kimberly Sills, RBA;

Vincent: Mark Silva, AAS, Business Administration, AS, Business Administration, Cum Laude;

PENNSYLVANIA – Butler: Taylor Dawson, RBA;

TEXAS – Fort Hood: Andrea Donahue, AAS, BOG ;

Tomball: Jarrall Barrow, AAS, BOG, Summa Cum Laude;

WISCONSIN – Washington: Nicole Cochenet, AAS, Technical Studies, Cum Laude

IMG_5754

Posted in Academic Affairs, Alumni, General News