Summer 2018 WVU Parkersburg graduates announced

Print Friendly

West Virginia University at Parkersburg awarded certificates, associate and bachelor’s degrees to August 2018 graduates. These graduates will be recognized at the Fall 2018 commencement ceremony.

Graduates who attained a 3.50 to 4.00 grade point average (GPA) earned academic honors, as follows: 3.50-3.749, Cum Laude; 3.75-3.99, Magna Cum Laude; and 4.0, Summa Cum Laude.  The August WVU Parkersburg graduates include:

CABELL – Huntington: Hannah Boyles, BAS, Child Development;

CALHOUN – Arnoldsburg: Sarah Holbert, BS, Nursing;

JACKSON – Cottageville: Elizabeth Vidrine, CAS, AS, Business Administration, Cum Laude;

Mount Alto: Patricia Ellis, RBA, Cum Laude;

Ripley: Donna Kay, RBA, Cum Laude; Brandy Skaggs, BS, Nursing; Luke Snyder, CAS, Electricity & Instrumentation and Industrial Maintenance, Magna Cum Laude;

JEFFERSON – Harpers Ferry: Heather Haught, RBA, Cum Laude;

KANAWHA – Charleston: John Woodrum II, RBA Cum Laude;

Cross Lanes: Angelina Williams, BS, Nursing, Magna Cum Laude;

Saint Albans: Carla Walker, BS, Nursing;

MASON – Point Pleasant: Ashley Kaylor, AAS, RBA, BOG; Cassie O’Hara, BS, Nursing;

PLEASANTS COUNTY – Saint Marys: Gregory Chandler, AAS, BOG;

Waverly: Alisha Riddle, BAS, Criminal Justice;

RITCHIE – Pennsboro: Ashley Ginanni, BS, Nursing;

ROANE – Gandeeville: Jacqueline Stevens, RBA;

Le Roy: Doreen Mitchell, BS, Nursing;

Spencer: Dylan Deweese, AAS, CAS, Criminal Justice;

TYLER – Sistersville: Erin Gieseke, AAS, CAS, Criminal Justice;

WETZEL – New Martinsville: William Abbott, CAS, Welding;

WIRT COUNTY – Elizabeth: Jacob Wigal, AAS, BOG;

Le Roy: Saundra Slone-Crum, RBA, AA, General Education;

WOOD COUNTY – Davisville: Abigail Delancey, AS, General Education, Magna Cum Laude; Sandra Little, AAS, Business Administration;

Mineral Wells: Faith Blosser, AA, General Education, Cum Laude; Jeanette Lett, RBA; Austin Ritcher, CAS, Chemical and Polymer Operator Tech, Magna Cum Laude;

Parkersburg: John Boyles, AA, General Education; Zackery Burner, AAS, BOG; Payton Devereux, RBA; Hannah Feaster, CAS, BAS, Business Administration; Jessica Fields, BAS, Communications and Media – Broadcast, AAS, Broadcast; Hugh Fry, RBA; Serena Graham, CAS, Business Administration; Joel Green, AAS, CAS, Business Administration; Adam McCray, AAS, BOG; Cynthia Leisure Melrose, AAS, Business Administration, Cum Laude; Austin Luther, BAS, CAS, AAS, Criminal Justice; Cody Lyons, AA, General Education; Kevin Mccomas, AAS, Computer and Information Tech; Emily Perdue, RBA; Yvette Phillips, AAS, BOG; Tashia Powell, CAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Nick Roedersheimer, AS, Business Administration; Stephanie Sturm, AAS, BOG; Kristen Suszek, RBA;

Vienna: Brady Carson, CAS, Chemical and Polymer Operator Tech; Megan Freed, BS, Nursing; Joseph VanClief, CAS, Electricity and Instrumentation; Anthony White, CAS, Chemical and Polymer Operator Tech, Cum Laude;

Washington: Amanda Butler, RBA; Bryanna Monroe, AAS, Business Administration; Kelta Peck, RBA;

Williamstown: Amanda Brown, BAS, Business Administration; Summer Devol, BS, Nursing; Sierra McGee, RBA, Magna Cum Laude; Katherine Radabaugh, RBA;

OHIO – Belpre: Kerra Ball, AAS, BOG; Brittian Miller, RBA;

Fredericktown: Jason Rhoades, AAS, Occupational Development, Summa Cum Laude;

Marietta: Alyson Johnson, BS, Nursing;

Middleport: Brittany Dowdy, AAS, BOG;

South Point: Joseph Mundy, RBA;

VIRGINIA – Falls Church: Nefisa Mufti, BS, Nursing;

Hampton: Richard Kozlowski, AAS, CAS, Legal Studies.

Posted in General News