Spring graduates announced

Print Friendly

Parkersburg, W.Va., 5/18/12 – West Virginia University at Parkersburg awarded certificates, and associate and bachelor’s degrees to 2012 May graduates during Commencement exercises held May 12. Academic honors were awarded those graduates who attained a 3.50 to 3.749 grade point average, cum laude; 3.75-3.99, magna cum laude, and 4.0, summa cum laude.

The WVU Parkersburg graduates included:

CALHOUN COUNTY – Orma: Loretta McCormick, Associate of Applied Science, Business Technology;

HAMPSHIRE COUNTY – Augusta: Robert Miller, II, AAS, Board of Governors;

HARRISON COUNTY – Bridgeport: Thomas Arthur, Bachelor of Applied Technology;

Stonewood: Bryan Gorby, Regents Bachelor of Arts;

JACKSON COUNTY – Advent: Tina Good, Certificate, Criminal Justice, and AAS, Board of Governors;

Cottageville: Lewis Hannum, AAS, Engineering Technology, Cum Laude; Pamela Hannum, AAS, Business Technology, Cum Laude; Thomas Hartley, AAS, Criminal Justice;

Evans: Natasha Donohew, AAS, Nursing; Terry Elkins, Certificates, Industrial Maintenance, and Electricity & Instrumentation, and AAS, Multi-Craft Technology; John Riddle, Certificate, HVAC/R, Magna Cum Laude; Jessamyn Snyder, Bachelor of Arts, Elementary Education, Magna Cum Laude;

Gay: Karah Casto, Bachelor of Applied Science, Criminal Justice; Matthew Gandee, AAS, Board of Governors, and Regent Bachelor of Arts, Cum Laude; Lillian Miller, Certificate, Paraprofessional Studies, and AAS, Early Childhood Development; Joshua Williams, AAS, Multi-Craft Technology;

LeRoy: April Ross, AAS, Business Administration, and BAS, Business Administration, Cum Laude; Sarah Slone, AAS, Board of Governors;

Millwood: Earl Eskew, Bachelor of Science, Business Administration, Cum Laude; Jennifer Frazier, BA, Elementary Education; Dustin Marks, Certificate, Welding; Lori Marks, AAS, Business Technology, Summa Cum Laude; Daniel Mitchell, AAS, Computer & Information Technology, Cum Laude; Cynthia Pinder, BAS, Business Administration; Timothy Wheeler, Certificates, Industrial Maintenance and Electricity & Instrumentation, and AAS, Multi-Craft Technology, Summa Cum Laude; James Wright, Certificate, Industrial Maintenance, and AAS, Technical Studies;

Ravenswood: Chelsea Brown, Associate of Arts, General Education; Kenneth Cedar, Regent Bachelor of Arts, Cum Laude; Vanese Cedar, Regent Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Whitney Clarkson, BA, Elementary Education, Cum Laude; Anthony Coleman, Certificate, Welding, and AAS, Welding Technology, Cum Laude; Matthew Fizer, Certificates, Industrial Maintenance and Electricity & Instrumentation, and AAS, Multi-Craft Technology; Kevin Gregorich, AAS, Criminal Justice, Summa Cum Laude; Craig Haught, AAS, Nursing, Cum Laude; Jonathan Miles, AAS, Computer & Information Technology; Angela Noble, Regent Bachelor of Arts, Cum Laude; Ashley Scritchfield, Certificate, Paraprofessional Studies; David Stocks, AAS, Engineering Technology, Magna Cum Laude; Tara Varney, AAS, Board of Governors; Gary Yoak, AAS, Journalism;

Ripley: Mitchell Adams, AAS, Computer & Information Technology; Ryan Adams, Certificate, Animation, Game & Web Design; Leonard Brown, AAS, Nursing; Sara Casto, AAS, Board of Governors; Rachel Chapman, AAS, Board of Governors, and Regent Bachelor of Arts; Kirk Epling, Certificates, Industrial Maintenance and Electricity & Instrumentation, and AAS, Multi-Craft Technology; Kristina Evans, AAS, Board of Governors; Leslie Fitzgerald, AAS, Board of Governors; Brian Hamon, AAS, Multi-Craft Technology; Caitlin Johnson, AA, General Education; Cindy Lowe, BS, Business Administration; Vicki Murphy, BAS, Business Administration, Cum Laude, Tabitha Parsons, Regent Bachelor of Arts, Cum Laude; Russell Randolph, Regent Bachelor of Arts, and AAS, Criminal Justice; Jeremy Rhodes, Bachelor of Applied Technology; Harry Sinclair, AAS, Board of Governors; Camichell Starcher, Regent Bachelor of Arts;

Sandyville: Michelle Baldwin, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Krinda Bowman, AAS, Board of Governors; Christina Lupardus, Certificate, Pharmacy Technician; Katherine Murphy, AAS, Business Administration, Cum Laude; Delmer Murray, Jr., Certificate, Welding, and AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Brian Murrey, Certificates, Industrial Maintenance and Electricity & Instrumentation, and AAS, Multi-Craft Technology, Cum Laude; Jerry Payne, AAS, Board of Governors; Jessica Walters, Regent Bachelor of Arts;

KANAWHA COUNTY – Elkview: Joshua Hager, AAS, Board of Governors, Magna Cum Laude;

Sissonville: Victoria Ball, AAS, Board of Governors;

MASON COUNTY – Leon: Debbie Wilt, Certificate, Emergency Medical Technician – Paramedic;

Letart: Michael Seagraves, Associate of Science, Business Administration;

Mason: Rockford Stewart, Certificate, Criminal Justice, AAS, Criminal Justice, and Regent Bachelor of Arts;

Point Pleasant: Randolph Filkins, Certificate, Paraprofessional Studies; Christi McGraw, BAS, Business Administration, Cum Laude; Jennifer Shirley, AAS, Business Technology, Magna Cum Laude;

PLEASANTS COUNTY – Belmont: Benjamin Mattingly, Certificate, Welding, and AAS, Welding Technology; Christina Smith, AAS, Nursing; Elizabeth West, Regent Bachelor of Arts, Magna Cum Laude;

St. Marys: Willard Bays, AAS, Board of Governors; Jessica Butler, AA, General Education; Frances Campbell, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Bryan Casto, AAS, Criminal Justice; Russell Clinton, Certificate, Technical Studies; Christopher Congdon, Bachelor of Applied Technology; Stephanie Gaspers, AAS, Early Childhood Development; Anthony McFarland, Certificate, Technical Studies, Cum Laude; Jonathan Rager, Certificate, Technical Studies, Cum Laude; Brittany Wilson, Associate of Science, Business Administration, Cum Laude; Jessica Wilson, AAS, Nursing; PUTNAM COUNTY – Liberty: Charity Cochran, AAS, Nursing;

Red House: Jason Warner, Bachelor of Applied Technology;

RITCHIE COUNTY – Cairo: Marisa Cline, Regent Bachelor of Arts; John Rafferty, Jr., AAS, Technical Studies, Magna Cum Laude;

Harrisville: Deloris Gay, AAS, Business Technology, Regent Bachelor of Arts; Nikki Wyer, Regent Bachelor of Arts;

Pennsboro: Heather Husk, AAS, Nursing;

Petroleum: Denise Ledsome, Regent Bachelor of Arts;

Smithville: Andrew Barker, AAS, Criminal Justice;

ROANE COUNTY – Reedy: Deborah Ryan, AAS, Board of Governors, Regent Bachelor of Arts;

Spencer: Jacob Fetty, Regent Bachelor of Arts; Gregory Greathouse, AAS, Welding Management and AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Bernard Hickman, Certificate, HVAC/R, Magna Cum Laude; Jamie McKinney, Regent Bachelor of Arts; Shellie Pinson, AAS, Board of Governors; Eric Simons, AAS, Board of Governors; Troy Woods, AAS, Board of Governors;

TYLER COUNTY – Middlebourne: Kimberly Wilson, BAS, Business Administration;

Sistersville: William Dawson, AAS, Criminal Justice, Summa Cum Laude;

UPSHUR COUNTY – Buckhannon: Cameron Currence, AAS, Welding Technology;

WETZEL COUNTY – New Martinsville: Cammie Foresha, AAS, Nursing;

WIRT COUNTY – Elizabeth: Phyllis Batten, AAS, Business Technology; Kayla Cline, AAS, Board of Governors and Regent Bachelor of Arts; Nathan Curfman, Bachelor of Applied Technology; Rhonda Curfman, AAS, Computer & Information Technology; Tiffany Hutchinson, Regent Bachelor of Arts; Kristen Keller, BAS, Business Administration; Derek Lynch, BS, Business Administration; Dane Sinnett, Certificates, Industrial Maintenance and Electricity & Instrumentation, and AAS, Multi-Craft Technology, Magna Cum Laude; Margaret Starcher, AAS, Business Administration;

WOOD COUNTY – Belleville: Chester Fleak, III, Certificates, CVAC/R and Energy Assessment & Management; Kimberly Herceg, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; David Starcher, AAS, Engineering Technology, Cum Laude;

Davisville: Zackery Cokeley, Certificates, HVAC/R and Energy Assessment & Management; Lori Corbin, Certificate, Paraprofessional Studies; Meleah Hartman, AAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Jessica Kreaps, AAS, Nursing; John Sheppard, AAS, Technical Studies; Joseph Valvo, Regents Bachelor of Arts;

Mineral Wells: Brandon Amos, AAS, Business Technology; Sheri Bond, BAS, Business Administration; Emily Bostic, BAS, Criminal Justice; Brittany Coleman, AAS, Journalism; Joshua Fury, BAS, Business Administration and BS, Business Administration, Magna Cum Laude; Mark Lanier, II, AAS, Board of Governors; Carrie Lathem, AAS, Nursing; Barbara Paul, AA, General Education, Magna Cum Laude; Janie Pennock, AAS, Board of Governors, Magna Cum Laude; Alissa Riedel, BA, Elementary Education, Cum Laude; Megan Satow, AAS, Business Technology; Tracie Villers, Regent Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Clifford Wilson, III, AAS, Welding Technology;

Parkersburg: Megan Amos, AAS, Nursing; Hyunjung An, AA, General Education, Magna Cum Laude; Christopher Anderson, Bachelor of Applied Technology; Teresa Anderson, AAS, Early Childhood Development, Magna Cum Laude; Heather Atkinson, Certificate, Pharmacy Technician; Linda Bassett, BAS, Business Administration, Summa Cum Laude; Charles Batten, BAS, Business Administration; Robert Beatty, AS, Business Administration; Dee Bryan, Certificate, Paraprofessional Studies, and AAS, Early Childhood Development, Magna Cum Laude; Kristen Bunner, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Ashley Caplinger, AA, General Education; Melissa Caplinger, BAS, Business Administration and BS, Business Administration, Cum Laude; Michael Caplinger, AAS, Board of Governors; Shauna Carpenter, BS, Business Administration; Kristen Casto, AAS, Board of Governors; Cory Chichester, Regent Bachelor of Arts; Johnna Cooper, AAS, Business Administration; Rhonda Cooper, Regent Bachelor of Arts; Laurie Courier, AS, Business Administration; Joshua Curry, BS, Business Administration; Anthony De Metro, III, Regent Bachelor of Arts; Heidi Diamond, BA, Elementary Education, Cum Laude; Heath Dixon, Bachelor of Applied Technology; John Durkin, III, Regent Bachelor of Arts; Amy Ewing, AAS, Criminal Justice; Kimberly Farris, AAS, Board of Governors; Kristy Ferguson, Regent Bachelor of Arts; Tyler Fornash, AAS, Criminal Justice; Michelle Kincaid, AAS, Business Technology, Cum Laude; Derek Fought, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Trisha Fought, AAS, Business Administration; Philip Gardner, AAS, Business Administration and BAS, Business Administration, Cum Laude; Craig Griffen, Bachelor of Applied Technology; Ashley Goff, Certificate, Paraprofessional Studies; Theolora Goff, AAS, Criminal Justice, and Regent Bachelor of Arts; Crystal Guice, AAS, Early Childhood Development; Sherale Hall, BA, Elementary Education; Stephanie Hardman, AAS, Business Technology, Magna Cum Laude; Lillian Harris, AAS, Business Administration, Cum Laude; Jeremy Harrison, AAS, Board of Governors, Cum Laude; Carl Hatfield, Certificate, Welding; Barbara Holt, Regent Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Deborah Jacks, Regent Bachelor of Arts; Kristopher Kerr, Certificate, Welding, AAS, Welding Technology, and AAS, Welding Management; James Kessell, II, BA, Elementary Education; Shane Lockhart, BAS, Business Administration, Cum Laude; Amy Long, AAS, Board of Governors; Roger Martin, BAS, Criminal Justice; Justin Mathess, BS, Business Administration; Kelli McCumbers, AAS, Nursing; Jay Miller, Regent Bachelor of Arts; Rickie Miracle, Sr., Bachelor of Applied Technology, Cum Laude; Jason Mitchell, AAS, Board of Governors; Crystal Montgomery, AAS, Early Childhood Development; Michael Napalo, Certificates, HVAC/R and Energy Assessment & Technology; Beth Parsons, AAS, Board of Governors, Cum Laude; Alishiya Pearce, Regent Bachelor of Arts; Jamie Pierce, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Tammy Piggott, AAS, Business Administration, BAS, Business Administration, and BS, Business Administration; Melissa Powell, Regent Bachelor of Arts; Jessica Pratt, AA, General Education, Cum Laude; Wesley Pratt, Certificate, Criminal Justice and AAS, Criminal Justice; Hayley Queen, BAS, Criminal Justice; Nancy Ramsey, Certificate, Criminal Justice and AAS, Criminal Justice; Rebecca Ray, AAS, Board of Governors; Larry Richards, Jr., AAS, Board of Governors; Rebecca Richardson, Regent Bachelor of Arts; Shawn Riley, AAS, Business Administration and BAS, Business Administration; Russell Sams, AAS, Computer & Information Technology; Patsy Santee, AAS, Business Administration; Wanda Schafrath, AAS, Business Technology, Magna Cum Laude; Corey Shields, Bachelor of Applied Technology; Deidra Sias, AAS, Criminal Justice; Debra Smith, Certificate, Pharmacy Technician, Summa Cum Laude; Samantha Spencer, Certificate, Pharmacy Technician, Summa Cum Laude; Sarah Sterling, Regent Bachelor of Arts; Max Sterrett, Regent Bachelor of Arts; Nancy Sterrett, Regent Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Amanda Swesey, BAS, Criminal Justice; Samantha Tannous, AA, General Education; Katherine Thaxton, BAS, Business Administration, Cum Laude; Jackie Thorn, AS, Business Administration and BS, Business Administration, Cum Laude; Doreen Tuell, Regent Bachelor of Arts; Shannan Turner, Certificate, Welding and AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Brittany Walters, AAS, Nursing; Carlie Whiteleather, AS, General Education, Magna Cum Laude; Samantha Willis, AAS, Nursing, John Wilson, Jr., Regent Bachelor of Arts; Melissa Winston, AAS, Computer Science; Douglas Withrow, AAS, Computer & Information Technology; Tiffany Wright, AAS, Nursing;

Rockport: Robert Harvey, AS, General Education, and Bachelor of Applied Technology;

Vienna: Adrianne Caplinger, Certificate, Paraprofessional Studies, Cum Laude; Jamie Cleland, AA, General Education; Amy Cullum, BAS, Business Administration; Erica DeMoss, BAS, Business Administration, Cum Laude; Nancy Dotson, BA, Elementary Education, Cum Laude; John Fox, Jr., Certificate, Animation, Game & Web Design, and AAS, Computer Science, Cum Laude; Mitchell Huber, BS, Business Administration; Alice Kelley, Bachelor of Applied Technology; Brandon McPherson, AS, General Education, Magna Cum Laude; William Minear, III, AAS, Computer & Information Technology, Magna Cum Laude; Arika Moats, AAS, Criminal Justice; Ada Murdock, AAS, Nursing; Landon Paul, Certificate, Electricity & Instrumentation, and AAS, Engineering Technology, Summa Cum Laude; Katherine Prater, AA, General Education; Daniel Simonton, AS, Board of Governors; Kyle Sutphin, AAS, Nursing; Elizabeth Swiger, Certificate, Paraprofessional Studies, AAS, Early Childhood Development, and Regent Bachelor of Arts; Mark Williams, AAS, Criminal Justice; Damian Winter, Certificate, Welding, and AAS, Welding Technology; Terri Wolfe, BA, Elementary Education;

Walker: Kayla Burdette, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Susan Hill, AAS, Board of Governors, Cum Laude; Joshua Johnson, AAS, Computer & Information Technology, and Bachelor of Applied Technology; Delmar McKown, Certificate, Energy Assessment & Management Technology, Magna Cum Laude; Billie Simpson, AAS, Welding Technology;

Washington: Emily Allen, AS, General Education; Andrea Barnes, AAS, Business Technology; Kira Burk, AAS, Board of Governors; Brenda Dickson, AS, Business Administration, Cum Laude; Leyland Hayhurst, Regent Bachelor of Arts; John Johnson, Certificates, Industrial Maintenance and Electricity & Instrumentation, and AAS, Multi-Craft Technology, Cum Laude; Clyde Knapp, Jr., AAS, Business Administration; Jordyne Linville, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Linda Linville, AAS, Board of Governors; Barry Murphy, AAS, Board of Governors; Adam Rhodes, AAS, Board of Governors; Dalton Rogers, AAS, Multi-Craft Technology, Cum Laude; Bradley Swisher, AAS, Welding Technology; Mark Tribo, AAS, Nursing;

Waverly: Tyler Carsey, AS, Business Administration; Lindsey Dornon, BAS, Management/Marketing; Angela Reynolds, AAS, Business Administration; John Smith, AAS, Computer & Information Technology; Jenna Tomsik, Certificate, Criminal Justice;

Williamstown: Christina Doughty, AAS, Nursing; Gordon Inghram, Regent Bachelor of Arts, Cum Laude; Diana Knight, Regent Bachelor of Arts, Cum Laude; Jeremy Newlon, Regent Bachelor of Arts; Jeffrey Rabatin, BAS, Business Administration; Alison Roach, AAS, Business Administration; Heather Smith, Regent Bachelor of Arts; Carrie Spence, AAS, Technical Studies; Kristi Taylor, AAS, Business Administration, Timothy Turrill, AAS, Business Administration; Christopher Ullman, Regent Bachelor of Arts; Edward White, Jr., AAS, Technical Studies; Derick Wolfe, AAS, Board of Governors;

ALABAMA – Lincoln: Richard McCullough, AAS, Technical Studies;

KENTUCKY – Fort Knox: Michael Mitchell, AAS, Board of Governors, Cum Laude;

MICHIGAN – Garden City: Jennifer Burton, AAS, Technical Studies;

NEW YORK – New York: Erica Batten, AAS, Business Technology;

OHIO – Belpre: Emily Bradley, BA, Elementary Education; Kevin Deem, Certificate, Welding and AAS, Welding Technology; Brian Green, AAS, Board of Governors, Cum Laude; Audra Spaulding, BAS, Business Administration;

Beverly: Gregory Streight, Certificate, Welding, AAS, Welding Technology, and AAS, Welding Management;

Caldwell: Dail Harper, Regent Bachelor of Arts;

Fleming: Theresa Huck, Regent Bachelor of Arts;

Little Hocking: Amanda Hamrick, AAS, Board of Governors; Jack Lane, Jr., AAS, Technical Studies, Magna Cum Laude; Jennifer Lightfritz, AAS, Nursing;

Lowell: Heath Hamilton, Sr., Certificate, Pharmacy Technician; John Yates, Certificate, Welding, AAS, Welding Technology, and AAS, Welding Management, Cum Laude;

Marietta: Charles Blevins, Regent Bachelor of Arts; Emily Buck, BAS, Business Administration, Cum Laude;

Portsmouth: Julie Ernak, AS, General Education;

Racine: Denise Miller, AAS, Board of Governors, Magna Cum Laude;

Springfield: Leslie Arnold, Regent Bachelor of Arts;

Toledo: Sara Driftmyer, AAS, Early Childhood Development;

Waterford: Samantha Klintworth, AAS, Welding Technology;

Westerville: Christina Eskins, AAS, Board of Governors.

Posted in Academic Affairs, General News, Student Services