Spring 2016 WVU Parkersburg graduates announced

Print Friendly

West Virginia University at Parkersburg awarded certificates, associate and bachelor’s degrees to spring 2016 graduates at its commencement ceremony on May 7, 2016.

Academic honors were awarded to those graduates who attained a 3.50 to 3.749 grade point average, cum laude; 3.75-3.99, magna cum laude, and 4.0, summa cum laude.  The WVU Parkersburg graduates included:

CALHOUN COUNTY – Big Bend: Megan Cain, CERT, Paraprofessional Prek-12;

Creston: Lyndsey Miller, AAS, Diversified Agriculture;

Grantsville: Samantha Cason, AAS, BOG, Cum Laude; Monica Heiney, CERT, Child Development, Magna Cum Laude; Maria Klingshirn, BA, Elementary Education, Cum Laude;

DODDRIDGE COUNTY – West Union: Cody Kennedy, AAS, Welding Technology, Cum Laude;

HARRISON COUNTY - Clarksburg: Alicia Tinehart, AAS, CERT, Child Development;

JACKSON COUNTY – Cottageville: Jessica Beckham, CERT, Criminal Justice; Kassie Whitney, BAS, BS, Business Administration; Summa Cum Laude;

Evans: Kelsea Caston, AA, General Education; Katelyn Fox, BS, Business Administration, Magna Cum Laude; Kinsey Fox, BS, Business Administration, Magna Cum Laude; Cortney Gandee, AAS, Nursing; Stephanie Gruber, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Ellie Keffer, AAS, CERT, Legal Studies;

Kenna: Christopher Braden, RBA; Anna Coleman, AAS, Legal Studies;

Liberty: Lee Given, AAS, BOG, Cum Laude;

Millwood: Mason Carte, AAS, BOG; Hannah Rhodes, CERT, Paraprofessional Prek-12;

Ravenswood: Lindsay Bird, BA, Elementary Education, Cum Laude; Joshua Eggleston, CERT, Industrial Maintenance, Electricity & Instrumentation, AAS, Multi-Craft Technology, Cum Laude; Shannondoah Hinkle, CERT, Paraprofessional Prek-12; Emily Lehew, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Janny Lucky, AAS, Surgical Technology; Cristin Miller, AA, General Education; Kierston Murray, BAS, Child Development, Cum Laude; Janie Sinnett, BA, Elementary Education; William Smith, CERT, Electrical Technician; Tiffany Thomas, AAS, Criminal Justice;

Ripley: Chelsea Ashworth, AAS, Business Administration; Sunita Britton, RBA, Summa Cum Laude; Jessica Casto, CERT, Accounting Technician, Business Administration, AS, Business Administration, AAS, Business Administration; Malissa Casto, BAS, Criminal Justice; Kathlyn Curry, RBA, Cum Laude; Darrell Dyke, CERT, Electrical Technician; Samantha Faber, BA, Elementary Education, AA, General Education, Magna Cum Laude; Sommer Fields, AA, General Education, Cum Laude; Matthew Harris, AAS, Computer & Information Technology; Penny Hunt, RBA, Summa Cum Laude; Linda Jones, RBA; Celeste Knotts, AAS, Legal Studies; Melicca McDermott, AAS, Nursing; Michael McDonough, AAS, Computer & Information Technology; Stephanie Minor, AAS, BOG; Logan Moore, AAS, Computer & Information Technology, Cum Laude; Brandi Munday, BA, Elementary Education, AA, General Education; Magna Cum Laude; Teresa Painter, RBA; Kaylee Stewart, CERT, Legal Studies; Shayla Whitman, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude;

Sandyville: Brian Archer, AAS, BOG, CERT, Electricity & Instrumentation; Rachel Blankenship, AAS, Nursing, Cum Laude; Samantha Shinn, AS, General Education;

KANAWHA COUNTY - Charleston: Ryan Dormagen, AAS, BOG; Cheyenne Reed, AAS, Business Technology, Business Administration, Magna Cum Laude; Curtis Thompson, BAT, Magna Cum Laude;

Elkview: Jenna Elmore, AAS, Child Development, Magna Cum Laude;

Saint Albans: Lisa Young, BAS, Child Development, Magna Cum Laude;

MASON COUNTY – Cottageville: Amy Wolfe, BAS, Business Administration;

Letart: Cassandra Hollyday, RBA, Magna Cum Laude;

MERCER COUNTY – Bluefield: Karen Bailey, AAS, BOG;

PLEASANTS COUNTY – Belmont: Alyssa Oliverio, AAS, BOG;

Ellenboro – Alexia Simons, AAS, Nursing;

Saint Marys – Lesley Bills, BS, Business Administration; Luke Burkhammer, CERT, Industrial Maintenance, Electricity & Instrumentation, AAS, Multi-Craft Technology, Magna Cum Laude; Eric Hamilton, AAS, BOG; Kyle Lancaster, BA, Elementary Education, Cum Laude; John Leithead, RBA, Karenann Malone, AAS, Surgical Technology; Lindsay Newland, AAS, Business Administration; Amy Northrop, AAS, Nursing; Serena Reynolds, AAS, Child Development; Jacob Richard, BAS, Business Administration; Joshua Richard, AS, Business Administration;

PUTNAM COUNTY – Winfield: Crystal Nye, CERT, Child Development;

RITCHIE COUNTY – Cairo: Robert Roth II, RBA;

Harrisville: Mykayla Garrett, BA, Elementary Education, Cum Laude; Marshale Nicholas, AAS, Computer & Information Technology; Jacob Smith, AAS, Computer & Information Techology; Ashley Snider, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude;

Pennsboro: Marlee Jones, AS, Business Administration; Nedra Riggins RBA, Cum Laude;

Saint Marys: Caleb Cottrill, CERT, Chemical & Polymer Operator Technology, Cum Laude; Erika Davis, AAS, Journalism;

ROANE COUNTY – Le Roy: Miranda Hall, AAS, CERT, Criminal Justice, Magna Cum Laude;

Reedy: Quentin Corbitt, AA, General Education;

Spencer: Brittany Sotomayor, RBA, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude;

WAYNE COUNTY – Fort Gay: Sarah Casdorph, AAS, Child Development;

WETZEL COUNTY – Paden City: Bethany Arnett, AAS, BOG;

WIRT COUNTY – Brohard: Tracy Mills, CERT, General Business, AS, AAS, Business Administration;

Elizabeth: Brooke Bumgarner, AAS, Business Administration, Summa Cum Laude; Jessica Cain, AAS, Nursing; Megan Donaldson, AAS, BOG; Michael Ellison, CERT, Welding, Magna Cum Laude; Alice Hart, CERT, Legal Studies; TylerAnn Jones, BA, Elementary Education, Cum Laude; Amber Lott, CERT, Legal Studies; Joseph Mason, CERT, Paraprofessional Prek-12; Amy Powers, CERT, Business Technology; Gerald Robinson, CERT, Industrial Maintenance, Welding, Electricity & Insrumentation, AAS, Multi-Craft Technology, Summa Cum Laude; Kristen Robinson, CERT, Accounting Technician; Dylan Shears, BAS, Criminal Justice; Sharon Snider, AAS, BOG; Stephanie Whipkey, AAS, Nursing;

Le Roy: Jessica Lucky, AAS, Nursing;

Palestine: Tonya Morrison, AAS, Business Administration, CERT, Accounting Technician;

WOOD COUNTY - Belleville: Jared Enoch, CERT, Business Technology, AAS, Business Administration, Business Technology;

Davisville: Tyler Dearien, AS, General Education; Chelse Milliren, AAS, BOG, RBA; Evan Schoolcraft, CERT, Industrial Maintenance, Electricity & Instrumentation, AAS, Multi-Craft Technology, Magna Cum Laude; Terrance Shank, BA, Multi-Disciplinary Studies, Cum Laude; Brittany Sirk, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Michael Sirk, RBA; Bryan Stull, AAS, Nursing; Andrew Welsch, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Zachary Welsch, AAS, Computer & Information Technology, Cum Laude; Catherine Whitlatch, AAS, BOG; Jeremiah Whitlatch, AAS, BOG;

Mineral Wells: Courtney Allen, BS, Nursing; Todd Beal, AAS, Nursing; Jennifer Blosser, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Tami Brown, BS, Nursing; Amanda Brudnage, BAS, Business Administration, Cum Laude; Tara Elms, AAS, BOG; Robert Fulmer, CERT, HVAC/R, Resident/Commercial Electricity; Garrett Gilkeson, CERT, Business Administration, Cum Laude; Brandon Gribble, BAS, Business Administration; Molly Hardway, AAS, CERT, Criminal Justice; Benjamin Houghton, AA, General Education; Kari Lancaster, AAS, BOG; Michaela Lowther, BAS, Business Administration; Haley Marshall, AA, General Education; Keenan Nolan, AAS, Business Administration, Cum Laude; Jenna Poole, AA, General Education, CERT, Paraprofessional Prek-12; Ashley Sprouse, RBA; April Vermilye, BAS, Business Administration, Cum Laude; Kaffie Waggoner, AAS, Criminal Justice; Edward Whipkey, AAS, Business Administration;

Murraysville: Frances Phillips, BS, Nursing;

Parkersburg: Anthony Anable, AAS, BOG; Vanessa Baker, AS, General Education; Robert Ball III, RBA, Cum Laude; Danyelle Batton, AAS, Business Technology, Magna Cum Laude; Samantha Beaty, AAS, Child Development; Jordan Benson, CERT, Accounting Technician, CERT, AAS, BS, BAS, Business Administration, Cum Laude; Gregory Bly, CERT, Industrial Maintenance, Electricity & Instrumentation, Cum Laude; Ashley Boggs, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Vicky Boyles, AAS, BOG, Cum Laude; Austin Brand AAS, Computer Science; Nancy Bremar, AAS, BOG; Christopher Brown, AAS, Criminal Justice, RBA; Jeremy Bungard, AAS, BOG; Michaelyn Busch, AS, Business Administration, Cum Laude; Rebecca Campbell, AA, General Education, Ryan Capliner, AAS, Computer & Information Technology, Cum Laude; Jessica Carl, CERT, Business Technology, Accounting Technician, BAS, Business Administration; Ryan Creel, BAT; Whitney Currence, BA, Elementary Education; Amber Deeter, AAS, Journalism; Debra Defibaugh, AS, Business Administration, RBA; Michael Dennis, AAS, Welding Technology, Cum Laude; Barbara Dooley, AAS, BOG, Cum Laude; Sarah Duvall, BA, Elementary Education, Summa Cum Laude; Wesley Ellis, CERT, Welding, Cum Laude; Briana Elschlager, AAS, Business Administration; Eric Engle, CERT, Legal Studies; Andrea Ervin, RBA, Cum Laude; Benjamin Ervin, AAS, Business Technology; Brian Flanagan, BA, Elementary Education; Kelly Flanagan, BA, Elementary Education; Jason Floyd, BAS, Business Administration, CERT, Accounting Technician, Magna Cum Laude; Jessica Fluharty, AAS, CERT, Diversified Agriculture; Jill Fox, RBA; Debra Frey, BAS, Business Administration; Jack Frost, AAS, Welding Technology; Angela Gandee, AAS, BOG; Dakota Guinn, RBA; Kristelle Cumaru, AS, Business Administration, Magna Cum Laude; Lauren Harpold, CERT, General Business, Accounting Technician, Business Administration; Andrew Harpold, AAS, Computer & Information Technology; Terry Haymaker, AAS Welding Technology, Multi-Craft Technology, CERT, Welding, Electricity & Instrumentation, Summa Cum Laude; Melissa Hoosier, CERT, AAS, Criminal Justice, Johnathan Hutzler, BAT; Stanislau Ivash, BAT, Magna Cum Laude; Rheanna Jackson, AAS, Business Administration; Alicia Johnson RBA, AAS, BOG; Mark Jumper, AAS, 3-D Modeling & Simulation Design, Magna Cum Laude; Alexander Kanios, AAS, Computer Science; Tawni Keeper, AAS, Nursing; Ashley Kipe, RBA; Megan Lawson, BA, Multi-Disciplinary Studies; Amanda Lewis, RBA; Carrie Love, RBA; Jessica Lowden, AAS, Welding Technology; Ruthellen Mason, AAS, CERT, Criminal Justice; Samuel McCauley, AAS, Multi-Craft Technology, CERT, Industrial Maintenance, Electricty & Instrumentation, Cum Laude; William McCleary, BAS, Business Administration; Matthew McCoy, AAS, Business Administration, CERT, General Business; Jesslyn McLain, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Alexis McShaw, AS, Business Administration, CERT, Accounting Technician, Cum Laude; Terri Miller, RBA; Geoffrey Mills, AAS, CERT, Energy Assess & Management Technology, Cum Laude; Garrett Myers, AAS, 3-D Modeling & Simulation Design; Michele Newbanks, AAS, Business Technology, Codi Norman, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Mikhaila Nuckolls, BS, Business Administration; Elizabeth Oates, BS, Business Administration; Sharon O’Neill, AAS, BOG, Magna Cum Laude; William Padden, RBA; Jim Perry, RBA; Trinity Polan, BAS, Criminal Justice; James Poling, BS, Business Administration; Tashia Powell, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Lauren Queen, BAS, Business Administration; William Rader II, CERT, HVAC/R; Behzod Rahmatov, BAT, Cum Laude; Nozanin Rakhmatova, BS, Business Administration, Magna Cum Laude; Susan Ramirez, AAS, Welding Technology, CERT, Welding, Magna Cum Laude; April Richards, BAS, Criminal Justice; Timothy Rigsby, CERT, Electricty & Instrumentation, Industrial Maintenance, AAS, Multi-Craft Technology, Magna Cum Laude; Deborah Robeson, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Vickie Sargent, CERT, General Business, AAS, Business Technology, AAS, Business Administration, Cum Laude; Adam Sereno, BAS, Business Administration; Lori Shade, AAS, BOG; Womba Shepherd, AAS, Business Administration; Zachary Sheppard, AS, Business Administration, Cum Laude; Liticia Siers, CERT, Legal Studies; Brittany Smith, AAS, Nursing; Steve Smith; CERT, Industrial Maintenance, Electricity & Instrumentation, AAS, Multi-Craft Technology; Miranda Somerville, AAS, Nursing; Donna Spatafore, AAS, Nursing; Mary Sprouse, AAS, BOG; Katelyn Squires, BAS, BS, Business Administration, Cum Laude; Amanda Stilgenbauer, BA, Multi-Disciplinary Studies, Magna Cum Laude; Christina Swiger, AAS, Business Administration; Kaitlyn Taylor, AAS, Nursing; Macie Tenney, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Scott VanMeter, CERT, Residential/Commercial Electricity, Electricity & Instrumentation, AAS, BOG, Cum Laude; Ashley Vann, AA, General Education; William Victorym AAS, BOG; Elizabeth Ward, AAS, Nursing, Magna Cum Laude; Christopher Ware, RBA, Cum Laude; Emily Wentzel, BAS, AAS, Business Administration; Ashton Whiteleather, CERT, Accounting Technician, Cum Laude; Elizabeth Willey, AAS, Criminal Justice; Donna Williams, AAS, Business Administration, Cum Laude; Justin Williamson, AAS, Computer & Information Technology; Whitney Hall, CERT, Accounting Technician;

Vienna: Cory Armstrong, BS, Business Administration, Cum Laude; Rodney Azu, BAS, Business Administration; Mark Boothe, AAS, Business Administration, Cum Laude; Tawnya Bright, BAS, Child Development; Cory Carr, AS, General Education, RBA; Raemyn Conley, AS, General Education; Kaitlyn Eaton, BA, Elementary Education, Cum Laude; Micaela Edman, AA, General Education; Ian Elmore, AAS, Multi-Craft Technology, Computer & Information Technology, CERT, Electricity & Instrumentation, Magna Cum Laude; Lisa Flinn, RBA; Heather Haddox, RBA; Michael Hannus, CERT, Welding, Magna Cum Laude; Lauren Higginbotham, AAS, Nursing; Jennifer Hunt, AAS, BOG; Charlton Kaneff, AAS, Welding Technology; Tessa Sall, AS, Business Administration, Cum Laude; Sheena Thorn, AAS, Journalism, BAS, Business Administration; Leslie Tingler, RBA;

Walker: Collin Berwanger, AAS, Computer & Information Technology; James Bower, AA, General Education; Jenny Richards, AA, General Education;

Washington: Cynthia Barton, AS, BAS, BA, Business Administration; Tresha Coe, RBA; Amy Dean, AAS, Nursing; Sierra Delaney, AS, General Education; Dakota DeLong, AAS, BOG; Khalid Haider, CERT, Solar Energy Technology, Energy Assessment & Management Technology, AAS, Solar Energy Technology, Energy Assessment & Management Technology, RBA; Jacob Hall, AAS, BOG; Annette Kirk, BS, Nursing; James Liebau II, AAS, Journalism; Bryan Ramsey, AAS, Computer & Information Technology; Brian Rummer, AAS, BOG; Amanda Seckman, CERT, Paraprofessional Prek-12, AA, General Education; Alexandria Stoops, AAS, Nursing; Teena Toothman, AAS, Nursing; Makayla White, BAS, Business Administration; Joseph Wilcox, AAS, Business Administration, Cum Laude; Casey Williams, BAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Gina Workman, AAS, Culinary Arts, Magna Cum Laude;

Waverly: Corey Baxter, AAS, Technical Studies; Franklin Lee, AAS, BOG; Jodi Taylor, AAS, Business Technology, Magna Cum Laude; Joshua Wright, BS, Business Administration;

Williamstown: Amber Boggs, BA, Elementary Education; Cassandra Harris, AAS, Business Administration, CERT, General Business; Brittiny Hunter, AAS, BS, AS, BAS, Business Administration. CERT, Accounting Technician; Katherine Radabaugh, AAS, BOG; Megan Westbrook, AAS, Criminal Justice; Alexandria Westfall, AA, General Education; Adam Wood, AAS, CERT, Criminal Justice;

OHIO - Athens: Racheal Stotts, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude;

Belpre: Jose Chavez, AAS, Welding Technology, Cum Laude; Cory Davis, RBA; Tom Hopton, AAS, Welding Technology, CERT, Welding, Industrial Maintenance, Magna Cum Laude; John Myers, RBA; Brittany Pribble, BA, Elementary Education; Haley Sargent, RBA;

Caldwell: Morgan Allen, BAS, Child Development; Christian Bettinger, AAS, 3-D Modeling & Simulation Design; Madison Bettinger, BS, Business Administration;

Lowell: Dezzarae Taylor, CERT, General Business;

Marietta: Goldy Bailey, BA, Elementary Education, Cum Laude; Devan Benjamin, AAS, Business Administration; Austin James, RBA; Tabitha Patterson, RBA; Coty Streigt, CERT, Electricity & Instrumentation;

Newport: Bryon Sunderman, RBA;

Reno: Cheryl Dennison, RBA, Magna Cum Laude;

Waterford: Jeff Ellison, BAS, CERT, Criminal Justice, Magna Cum Laude;

KENTUCKY – Howard Barcus III, RBA;

NORTH CAROLINA – Sarah Popp, AAS, 3-D Modeling & Simulation Design;

SOUTH CAROLINA – Aimee Kincaid, AAS, BOG;

grad2016

Posted in Academic Affairs, Alumni, Education Division, General News, Humanities, Fine Arts and Social Sciences Division, Non-Traditional Programs, Nursing and Health Sciences Division, Science, Technology, Engineering and Mathematics