Spring 2014 graduates announced

Print Friendly

DSC_0144West Virginia University at Parkersburg awarded certificates, associate and bachelor’s degrees to May 2014 graduates during commencement exercises held Saturday, May 17 in the College Activities Center.

Academic honors were awarded those graduates who attained a 3.50 to 3.749 grade point average, cum laude; 3.75-3.99, magna cum laude, and 4.0, summa cum laude.  The WVU Parkersburg graduates included:

DODDRIDGE COUNTY- West Union: Melissa Whitehair, AA, General Education;

WOOD COUNTY- Parkersburg: Shasta Bennett, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Shasta Bennett CERT, Criminal Justice, Cum Laude; Tammy Boggess, AAS Business Administration; Heather McCullough, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Teresa Rhodes, RBA; Stephen Swesey, BAS, Business Administration, Cum Laude;

Vienna: Kaitlyn Schaffer, AAS Child Development, Kaitlyn Schaffer, CERT Child Development;

Walker: Tyler Marlow, AAS, Criminal Justice;

BERKELEY COUNTY- Bunker Hill: Bradley Lineburg, BAT; Joshua Rener, BAT;

Martinsburg: Devin Kenney, BAT;

CALHOUN COUNTY- Brohard: Michelle Jones, AA, General Education, Magna Cum Laude;

Creston: Emma Miller, AAS, Nursing;

Grantsville: Travis Deuley, RBA, Cum Laude;

Mount Zion: Larry Wilmoth II, AAS, Energy Assess & Mgmt Tech, Magna Cum Laude; Larry Wilmoth II, CERT, Solar Energy Technology, Magna Cum Laude; Larry Wilmoth II, CERT Residnt/Commrcl Electrical, Magna Cum Laude;

DODDRIDGE COUNTY- West Union: Emily Davis, AA, General Education;

JACKSON COUNTY- Advent: Shawn Davis, AAS, Computer & Information Tech, Cum Laude;

Evans: Nicholas Burdette, AAS, Computer & Information Tech; Katelyn Fox, AAS Business Administration, Summa Cum Laude; Kinsey Fox, AS, Business Administration, Summa Cum Laude; Alisha Hartley, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Viloris Sullivan, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Viloris Sullivan, CERT, Criminal Justice, Cum Laude; Viloris Sullivan, BAS, Criminal Justice, Cum Laude;

Gay: Benjamin DeWees, AAS, Criminal, Magna Cum Laude; Adam Rutter, AAS, Criminal Justice;

Given: Kristen Hamon, AA, General Education, Magna Cum Laude;

Kenna: Angela Cline, AA, General Education; David Hall, RBA; James Pesetsky, RBA, Cum Laude; Bethany Ratliff, AAS, Child Development;

Kentuck: Amanda Casto, AAS, BOG;

Le Roy: Jennifer Evans, AS, Business Administration; Corey Hager, AAS, BOG; Paige Smith, CERT, Paraprofessional Studies;

Liberty: Cassie Walker, AAS, Business Administration;

Millwood: Danielle Little, BAS, Business Administration; Kevin Whitmore, CERT, Electricity & Instrumentation, Cum Laude;

Ravenswood: Jill Adams, AS, Business Administration, Cum Laude; Jill Adams, AAS, Business Administration, Cum Laude; Kimberly Benson, RBA; Lindsay Bird, AA, General Education, Cum Laude; Nicholas Bush, RBA; John Cambarare, AAS, BOG, Cum Laude; Sarah Cummings, AAS, Child Development; Shelly Dale, CERT, Paraprofessional Studies; Sarah Fizer, AAS, BOG; Samuel Hunter, AAS, BOG; Emily Lehew, AA, General Education, Cum Laude; Whitney McCoy, AS, Business Administration, Cum Laude; Luke Murray, AA, General Education; Nicholas Pease, AA, General Education; Paul Rhodes, AAS, BOG; Kodi Sells, AA, General Education; Kierston Sheets, AA, General Education, Cum Laude; Rodney Sites II, AAS, Nursing; Cora Tidd, AAS, Journalism, Magna Cum Laude;

Ripley: Saunyell Atkinson, AA, General Education, Cum Laude; Jeremiah Comer, BS, Business Administration, Cum Laude; Leslie Cooper, RBA; Dustin, Farnsworth, AAS, BOG, Cum Laude; Whitney Franklin, AAS, Criminal Justice; Nathaniel Hall, AAS, Welding Technology; Mary Hess, AA, General Education; Mary Hess, BA, Elementary Education; Penny Hunt, AAS, BOG, Summa Cum Laude; Ryan Hunter, AAS, Criminal Justice; Brian Jones, AAS, Machining Technology, Magna Cum Laude; Susan Kent, AAS, BOG, Cum Laude; SueEllen Layton, AAS, Nursing; Mona McGraw, AAS, BOG; Chelsea Moore, AA, General Education; Lindsey Mundy, AAS, BOG; Karen Pulliam, AA, General Education, Cum Laude; Karen Pulliam, BA, Elementary Education, Cum Laude; Logan Seabolt, AA, General Education; Jennifer Valdez, AAS, Nursing; Ronald Vest, AS, General Education, Magna Cum Laude; Angela Westfall, AAS, Business Technology; Shayla Whitman, AA, General Education, Magna Cum Laude;

Sandyville: Allison Archer, AA, General Education, Magna Cum Laude; Kayla Kidwell, AA, General Education;

Statts Mills: Scott Scarberry, AAS, Welding Technolgy;

KANAWHA COUNTY- S Charleston: Devin Cordray, AAS, Welding Technology; Devin Cordray, CERT, Welding;

Sissionville: Victoria Ashby, AAS, Nursing;

MARION COUNTY- Fairmont: Jessica Yoak, CERT, Adv Leadership & Management;

MASON COUNTY- Cottageville: Amy Wolfe, AAS, Business Administration;

Leon: Zakara Shirley, AAS, BOG; Steve Stover, RBA, Cum Laude;

Letart: Cassandra Hollyday, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Thomas Hollyday, RBA, Cum Laude; Michael Seagraves, BS, Business Administration; Brian Weiss, AAS, Computer & Information Tech;

PLEASANTS COUNTY- Belmont: Erika Kincaid, AA, General Education, Magna Cum Laude; Amanda Renkovish, AA, General Education; Kayla Runnion, AA, General Education;

Saint Marys: Amanda Bunner, CERT, Pharmacy Technician; Kari Childers, AAS, Surgical Technology; Melissa Cox, AAS, Business Technology; Brittni Eisenbarth, BA, Elementary Education; Brittni Eisenbarth, AA, General Education; Morgan Haddox, AAS, Business Administration; Katrina Hamilton, AA, General Education; Brandi Hubbard, CERT, Allied Health; Camaron Lancaster, BA, Elementary Education; Camaron Lancaster, AA, General Education; Richard Moore, BAS, Business Administration; Susan Moore, RBA, Cum Laude; Joseph Pitts, RBA, Joseph Pitts, AAS, BOG; Jacob Richard, AAS, Business Administration; Brittany Wilson, BS, Business Administration, Cum Laude;

RITCHIE COUNTY- Cairo: Brittany Adams, CERT, Pharmacy Technician; Amanda Blankenship, RBA; Robert Roth, CERT, Energy Assess & Mgmt Tech; Robert Roth, CERT, HVAC/R; Robert Roth, AAS, BOG;

Ellenboro: Elena Collins, AA, General Education, Cum Laude; Patricia Hughes, RBA, Magna Cum Laude;

Harrisville: Bryan McDonald, BAS, Criminal Justice; Amanda Watson, CERT, Pharmacy Technician;

Pullman: Ashley Snyder, AA, General Education, Magna Cum Laude;

Smithville: Andrew Barker, BAS, Criminal Justice; Lyndsey Hardman, AA, General Education;

ROANE COUNTY- Reedy: Brandy Hylbert, AAS, Business Administration, Cum Laude;

Spencer: Heather Cummings, CERT, Paraprofessional Studies; Ashley Garrett, AS, General Education; Ashley Garrett, AA, General Education; Amanda Haverty, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Robin Montgomery, AAS, Criminal Justice; Clarissa Pinson, RBA; Michele Simmons, AA, General Education; Natalie Snodgrass, AA, General Education; Amanda Toothman, AAS, BOG;

TYLER COUNTY- Sisterville: Zachary Anderson, RBA;

WETZEL COUNTY- Paden City: Kelly Schultheis, RBA;

WIRT COUNTY- Brohard: Stacie Ford, AAS, Business Administration, Cum Laude;

Elizabeth: Melinda Ashby, CERT, Criminal Justice, Cum Laude; Melinda Ashby, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Brooke Bumgarner, AA, General Education, Summa Cum Laude; Kayla Copen, RBA, Cum Laude; Jacob Hutchinson, BS, Business Administration; TylerAnn Jones, AA, General Education, Cum Laude; Chad Lawson, AAS, BOG; Angela Pigott, AAS, Criminal Justice; Cheyanna Powell, AAS Criminal Justice, Cum Laude; Cheyanna Powell, CERT, Criminal Justice, Cum Laude; Trista Stephens, AAS, BOG; Hanna Watkins, AA, General Education, Cum Laude; Shanel Watson, AA, General Education;

WOOD COUNTY- Belleville: Timothy Collins, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Dylan Dines, CERT, Criminal Justice; Mary Knapp, RBA, Magna Cum Laude;

Davisville: Lindsey Buskirk, AAS, Computer & Information Tech; Eric Farr, AAS, Computer & Information Tech; Lori Irick, AA, General Education; William McDonald, AAS, BOG; Matthew Post, AAS, BOG; Joshua Read, AAS, Computer & Information Tech; Michael Sirk, AS, Business Administration; Rose Wyatt, RBA; Rose Wyatt, AAS, BOG;

Mineral Wells: Cheryl Bright, RBA; Mackensy Curry, AAS, BOG; Angela Fluharty, CERT, Paraprofessional Studies; Joseph Foresta, AAS, Business Administration; Kayla Gandee, CERT, Paraprofessional Studies; Angela Graham, AAS, Computer & Information Tech, Cum Laude; Timothy Kirk, RBA, Cum Laude; Brenda Mugrage, AAS, BOG; Chad Nolin, RBA; Matthew Paul, AAS, Computer & Information Tech; Derick Quidilla, BAT; Derick Quidilla, AAS, Computer & Information Tech; Joshua Rhoades, BAS, Business Administration, Cum Laude; Joshua Rhoades, AAS, Business Administration, Cum Laude; Sandra Shaffer, BAT, Magna Cum Laude; Tina Starcher, AAS, Business Technology, Cum Laude; Lacey Stephens, AAS, Business Administration; April Vermilye, AAS, Business Administration; Ashley Young, AAS, Criminal Justice, Cum, Laude;

Parkersburg: Zachary Adams, AAS, Criminal Justice; Stephanie Asbury, AAS, BOG; Lacie Atkins, AA, General Education; Deborah Berg, RBA, Magna Cum Laude; Kristi Blair, AAS, Nursing; Susan Brown, AA, General Education; Susan Brown, BA, Elementary Education; Amanda Brunson, CERT, Adv Leadership & Management; Marcia Buckley, CERT, Paraprofessional Studies; Michelle Buckner, AAS, BOG; Megan Bumgardner, BA, Multi-Disciplinary Studies, Magna Cum Laude; Ryan Bush, AAS, Computer & Information Tech; Stevie Cavender, AA, General Education; Stevie Cavender, BA, Elementary Education; Landon Cook, BS, Business Administration; Cathy Cornell, AAS, Business Technology, Kelly Cowman, AAS, BOG; Ryan Creel, AAS, Computer & Information Tech; Christina Davis, AA, General Education, Magna Cum Laude; Heather DeMetro, BAS, Criminal Justice; Kaitlyn DeMetro, AA, General Education; Brenda Dickson, AAS, Business Administration, Cum Laude; Nicholas Drake, AAS, BOG; Stacy Duley, AAS, Surgical Technology; Cheri Emerich, RBA; Micah Fleck, AA, General Education, Magna Cum Laude; Debra Frey, AAS, Business Technology; Dallas Garrett, AAS, BOG, Cum Laude; Keisha Goff, RBA; Valerie Goff, AAS, BOG; Valerie Goff, RBA; Regina Goodwin, CERT, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Sarah Gray, AA, General Education, Magna Cum Laude; Brandon Gribble, AAS, Business Administration; Peggy Hendricks, RBA; Matthew Hess, AAS, Business Administration; Allison Hilber, ASS, Journalism; Clarissa Hill, BAS, Criminal Justice; Eric Holpp, AAS, Machining Technology; Sarah Holpp, AAS, BOG; Benjamin Holpp, RBA; Michael Huston, AAS, Criminal Justice; Bobby Ilam, AAS, Criminal Justice; Joseph Jones, AAS, Business Administration; Tia Knox, AA, General Education, Cum Laude; Tia Knox, BA, Elementary Education, Cum Laude; Mark Lanyon, RBA; Roger Leonard II, CERT, Criminal Justice; Beverly Logston, AAS, Surgical Technology; Bradley Mace, RBA; Tonya Marks, AAS, Criminal Justice; John Maslany, RBA, Cum Laude; Derek McKenna, AAS, Business Administration; Sandra McPeek, AA, General Education, Cum Laude; Jeff Meade, AAS, Computer & Information Tech; Jorge Meneses-Posada, BA, Business Administration; Jorge Meneses-Posada, BAS, Business Administration; Jill Metheney-Winans, AA, General Education; Brittany Metz, AA, General Education; Brittany Metz, BA, Elementary Education; Teresa Miller, BAS, Business Administration; Briana Mincks, AAS, BOG; Christopher Mixer, AAS, Surgical Technology; Alexandra Moles, AAS, BOG, Cum Laude; Courtney Moore, CERT, Pharmacy Technician; Kara Morgan, AA, General Education, Cum Laude; Kara Morgan, BA, Elementary Education, Cum Laude; Christine Morris, AA, General Education, Magna Cum Laude; Elizabeth Morris, AS, Business Administration; Justina Morris, AAS, Journalism, Magna Cum Laude; Brianna Morris Skinner, RBA; Marina Mowery, RBA, James Mulinex III, BS, Business Administration, Cum Laude; Megan Myers, BAS, Business Administration; Megan Myers, BS, Business Administration; Brooke Nichols, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Brooke Nichols, CERT, Criminal Justice, Cum Laude; Tammy O’Neil, AAS, BOG, Cum Laude; Lucynda Oshe, BAS, Business Administration; Heather Owens, AA, General Education, Cum Laude; Jaime Pacitto, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Shelby Parr, AA, General Education; Andrea Parsons, AAS, BOG; Andrea Parsons, RBA; Beth Parsons, RBA; April Penn, AAS, Nursing; Chad Phillips, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Chad Phillips, AA, General Education, Magna Cum Laude; Zachary Phillips, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn; Susan Piggott, AAS, Nursing; Rachel Poling, RBA; Elizabeth Pratt, CERT, Pharmacy Technician, Cum Laude; Lauren Proffitt, AA, General Education, Magna Cum Laude; Stephanie Pryce, BA, Elementary Education, Cum Laude; Stephanie Pryce, AA, General Education, Cum Laude; Heather Reed, AAS, Nursing; Holly Rexroad, AAS, BOG, Cum Laude; Adam Rhodes, RBA; Jason Ross, AAS, BOG; Robert Ruble, AAS, Computer & Information Tech; Ashley Rutter, RBA; Stephanie Sams, AAS, BOG; Joshua Sapp, BAS, Business Administration; Kody Scott, AAS, Criminal Justice; Gary Seabolt Jr., CERT, HVAC/R; Gary Seabolt Jr., AAS, Energy Assess & Mgmt Tech; Gary Seabolt Jr., CERT, Residnt/Commrcl Electircal; Gary Seabolt Jr., CERT, Energy Assess & Mgmt Tech; Sheldon Shamblin, AAS, Multi-Craft Technology; Benjamin Sheppard, AAS, Business Administration; Kathy Silket, ASS, Business Technology; Sammantha Sloan, BA, Elementary Educaiton; Sammantha Sloan, AA, General Education; Kristyn Smith, BA, Elementary Education; Kristyn Smith, AA, General Education; Katlin Somerville, CERT, Paraprofessional Studies; Joseph Spader, BA, Elementary Education; Stacy Spencer, AA, General Education; Katelyn Starkey, AAS, Business Technology, Cum Laude; Cliffton Stone, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Sam Stout, BAS, Criminal Justice; Chris Taylor, AAS, Nursing; Angela Tennant, AA, General Education; Lisa Thompson, RBA; Lisa Thompson, AAS, BOG; Jacob Towner, AAS, BOG; Caitline Townsend, AAS, Surgical Technology; Debra Unsinn, RBA; Dusty Vandale, AAS, Computer & Information Tech; Nicole Vincent, AAS, Surgical Technology; Ashley Ware, BS, Business Administration; Caitlin Wareheim, AA, General Education, Cum Laude; Caitlin Wareheim, BA, Elementary Education, Cum Laude; Phyllis Webb, AAS, Business Technolgy; Bradley Wilson, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; William Wilson, AAS, BOG; Brittany Winans, AA, General Education; Roger Wiseman II, AAS, Welding Technology; Alicia Woods, CERT, Industrial Maintenance, Cum Laude; Alicia Woods, AAS, Welding Technology, Cum Laude; Morgan Wright, RBA; Jeffrey Wyke, AAS, Computer & Information Tech, Cum Laude; Cindy Zickefoose, AAS, BOG;

Rockport: Jerry Abston, AAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Jerry Abston, CERT, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Matthew Fought, BAS, Business Administration; Sarah Scritchfield, CERT, Pharmacy Technician;

Vienna: Vanessa Brunicardi, AAS, Business Administration; Kelsey Carpenter, AAS, Business Administration; Margaret Cordray, BAS, Business Administration; Amy Davis, RBA; Samantha Glodowski, AAS, BOG; Carrie Graffius, AAS, Criminal Justice; Codee Heston, AAS, Business Technology, Cum Laude; Elizabeth Knight, AAS, BOG; David Mackey, AAS, Business Administration; Donna McGee, RBA, Magna Cum Laude; Allison Morgan, RBA; Brandi Patterson, AAS, BOG; Brandi Patterson, RBA; Cody Powers, AAS, Criminal Justice; Cody Powers, CERT, Criminal Justice; Brittany Presley, AA, General Education, Cum Laude; Britta Rea, AA, General Education; Bobby Sparks, RBA; Jessica Spears, AA, General Education; Samantha Spitsnaugle, AAS, Business Administration, Cum Laude; Joshua Springston, AAS, Computer & Information Tech; Tiffany Sprouse, AAS, Nursing; Jessica Thompson, AAS, Journalism; Katelyn Watson, BA, Business Administration;

Walker: Austin Buchanan, AAS, Criminal Justice; Austin Buchanan, CERT, Criminal Justice; Robert Grady, CERT, Residnt/Commrcl Electrical; Jared Martin, CERT, Residnt/Commrcl Electrical; Robert Tate, AAS, Criminal Justice; Carolina Walton, AA, General Education;

Washington: Jennifer Battin, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn; Ashley Beebe, BA, Elementary Education; Clayton Burdette, BAS, Criminal Justice; Jason Buskirk, AAS, Multi-Craft, Technology, Cum Laude; Jason Buskirk, CERT, Electrical & Instrumentation, Cum Laude; Jason Buskirk, AAS, Machining Technology, Cum Laude; Amanda Butler, AA, General Education; Robin Casto, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Kayla Cox, RBA; Sadie Cunningham, AAS, BOG; Leah Dulaney, AA, General Education; Kelsy Harbin, BAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Kristina Hunt, BAS, Business Administration, Cum Laude; Tyler Ketchem, CERT, Pharmacy Technician; Levi, Louden, AAS, Welding Technician; Levi Louden, CERT, Welding; Andrew Mace, RBA, Magna Cum Laude; Olivia Morrison, AAS, Business Administration, Cum Laude; Barry Murphy, RBA; Kelley Nesselroad, AA, General Education, Magna Cum Laude; Daniel Peters, AAS, Business Administration; Michael Swisher, RBA; Corrissa Williams, BAS, Business Administration, Cum Laude;

Waverly: Crystal Moore, AAS, BOG; Crystal Moore, RBA;

Williamstown: Amber Baileys, AAS, BOG; Kylie Burdette, BAS, Business Administration; Alexandria Flowers, BAS, Business Administration; Lori Hudson, BA, Elementary Education, Cum Laude; Amaris Kibbe, CERT, Child Development, Magna Cum Laude; Adam Liston, AAS, BOG; Timothy Lohri, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Ashley Miller, AAS, BOG; Emily Miller, BA, Elementary Education; Emily Miller, AA, General Education; Carrie Null, AAS, Business Technology, Magna Cum Laude; Deborah Parsons, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Michelle Reck, AAS, BOG; Ashli Schaffer, RBA; Gina Sikorski, AA, General Education; Brooke Smith, AA General Education; Brooke Smith, BA, Elementary Education; Hannah Steele, AA, General Education; Dakota Wilson, AA, General Education;

CALIFORNIA- San Jose: Thomas Byrne, RBA;

MICHIGAN- Garden City: Jennifer Burton, RBA;

NEW JERSEY- Monroe Township: Ryan Worden, AAS, Welding Technology; Ryan Worden, CERT, Welding;

OHIO- Belpre: Kristina Martin, AS, Business Administration; Kristina Martin, BAS, Business Administration; Kristina Martin, BS, Business Administration;

Senecaville: Danielle Norman, CERT, Pharmacy Technician;

Coolville: Jasen Milhoan, RBA, Cum Laude;

Salesville: Kaitlyn Wolfe; AAS Nursing;

Racine: Emily Babbitt, AAS, BOG; Emily Babbitt, RBA;

Belpre: Kate Bibbee, AAS, Surgical Technology; Brittany Dobbs, RBA; Alicia Ford, AAS, BOG; Brittany Pribble, AA, General Education;

Fleming: Jennifer Dowler, AAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude;

Little Hocking: Kathi Lowe, AAS, Surgical Technology; Terry Ramsey, CERT, Electricity & Instrumentation, Summa Cum Laude; Christopher Shinn, AAS, BOG, Magna Cum Laude;

Marietta: Tyler Arnold, CERT, Electricity & Instrumentation; Amanda Baker, CERT, Criminal Justice; Amanda Baker, AAS, Criminal Justice; Loren Bell, AA, General Education; Loren Bell, BA, Elementary Education; Jason Chichester, BS, Business Administration, Cum Laude; Katie Miller, RBA, Cum Laude; Steven Page, CERT, Electricity & Instrumentation, Magna Cum Laude; Alan Porter, BAS, Business Administration; Lindsey Pugh, BS, Business Administration, Cum Laude; Autumn Schwendeman, AAS, BOG; Autumn Schwendeman, RBA; Katherine Shields, BA, Elementary Education, Cum Laude; Katherine Shields, AA, General Education, Cum Laude; Kristen Tidd, BAS, Criminal Justice; Kaleb Wolfe, AAS, Criminal Justice;

Newport: Josalin Cochran, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude;

Waterford: Jeff Ellison, AAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude;

Posted in Academic Affairs, Business and Economics, Education and Humanities, General News, Health Sciences, Non-Traditional Programs, Science, Technology, Engineering and Mathematics, Social Sciences and Languages, Student Services, Workforce & Community Education