Fall 2015 graduates announced

Print Friendly

West Virginia University at Parkersburg awarded certificates, associate and bachelor’s degrees to December 2015 graduates during commencement exercises held Friday, December 11 in the College Activities Center.

Academic honors were awarded to those graduates who attained a 3.50 to 3.749 grade point average, cum laude; 3.75-3.99, magna cum laude, and 4.0, summa cum laude.  The WVU Parkersburg graduates included:

CALHOUN COUNY - Brohard: Michelle Jones, BA, Elementary Education, AA, General Education, Magna Cum Laude;

Grantsville: Justin Gerwig, BAT, AAS, Computer & Information Tech; Jordan Mace, AAS, BOG, Magna Cum Laude;

Millstone: Jeanne Nottingham, AAS, BOG, Magna Cum Laude;

GILMER COUNTYGlenville: Adam Beall, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Lucas Beall, AAS, Welding Technology, Summa Cum Laude;

Normantown: Bradley Beall, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude;

JACKSON COUNTYCottageville: Amber Vannoy, CERT, Paraprofessional Studies, Cum Laude; Christina Wright, RBA;

Evans: Alisha Hartley, BAS, Business Administration, Cum Laude;

Given: Jessica Hamrick, BAS, Business Administration; Kaleb Johnson, AAS, 3-D Modeling & Simulation Design, Cum Laude; Tammy Lawrence, RBA, Cum Laude;

Kenna: Anna Coleman, CERT, Legal Studies; Michele Davis, BAS, Business Administration; Katherine Ratliff, AS, General Education, Cum Laude;

Millwood: John Ray, AA, General Education; Emily Wise, BA, Elementary Education, Cum Laude;

Murraysville: Shalee Lathey, AAS, Journalism, BAS, Business Administration, Cum Laude;

Ravenswood: Joy Alderman, RBA; Jeremy Butcher, AAS, 3-D Modeling & Simulation Design, Cum Laude; Melonna Carmichael, AA, General Education; Sarah Cummings, CERT, Paraprofessional Pre K-12; Sarah Fizer, AAS, Business Technology; Tara Hodge, CERT, Criminal Justice; Heather Hughart, AA, General Education; Jonas Jelich, CERT, Resident/Commercial Electricity, Cum Laude; Amanda Jurkovich, CERT, Criminal Justice; Stefani Murray, RBA; William Parsons, CERT, Energy Assess & Management Tech; Rachel Pease, RBA; Elaina Taylor, BAS, Business Administration; Jason Tingler, AAS, Multi-Craft Technology; Brandon Vintroux, RBA;

Ripley: Saunyell Atkinson, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Kristen Casto, BAS, Business Administration; Daron Clark, AA, General Education; Maegan Dalrymple, AA, General Education; David Duguay, CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Cum Laude; David Duguay, AAS, BOG, Cum Laude; Dustin Farnsworth, CERT, STEM; Angela Johnson, AAS, Business Administration; Brandon Lewis, AAS, Multi-Craft Technology; Brandon Lewis, CERT, Electricity & Instrumentation; Brandon Lewis, CERT, Industrial Maintenance; Carrie Sharp, CERT, Paraprofessional Studies;

Sandyville: Kayla Kidwell, RBA; Jennifer Lipscomb, AA, General Education; Jessica Spears, AA, General Education, Cum Laude; Brittany Whited, AA, General Education; Andrea Wigal, AAS, BOG;

Statts Mills: Cody Fike, BAS, Criminal Justice, Cum Laude;

KANAWHA COUNTYCharleston: Tiana Allen, RBA, Cum Laude; Cory Ohse, BAS, Business Administration;

South Charleston: Fredric Martin, RBA;

MASON COUNTYLeon: David Stewart, AAS, BOG, Summa Cum Laude;

Letart: Jessica Elias, BAS, AS, Business Administration,

PLEASANTS COUNTY - Belmont: Joshua Bennett, RBA, Cum Laude;

Friendly: Christopher Wanstreet, AAS, Criminal Justice;

Saint Marys: Mark Hackathorn II, AAS, Welding Technology; Desiree Malone, CERT, Chemical & Polymer Operator Technician; Megan Newland, BAS, Business Administration; James Satterfield, BA, Elementary Education;

Waverly: Kristy Mixer, AAS, Nursing;

PUTNAM COUNTYLiberty: David McCauley, RBA, Magna Cum Laude;

Nitro: Tammy Justice, BAS, Business Administration, Cum Laude;

RITCHIE COUNTY - Ellenboro: Roger Smith, CERT, Adv Leadership & Management, Magna Cum Laude;

Harrisville: Rachel Bartlett, BAS, Business Administration; Clayton McBrayer, AAS, Occupational Development, Cum Laude; Derek Myers, BAS, Criminal Justice; Marshale Nicholas, AAS, Engineering Technology;

Pennsboro: Payton Deverux, CERT, Paraprofessional Studies; Rachel Morrison, CERT, AAS, Criminal Justice; Irvin Talkinton, CERT, Criminal Justice, Legal Studies, AAS, Criminal Justice, Legal Studies, BAS, Legal Studies, Cum Laude;

Petroleum: Michael Hinton, CERT, HVAC/R, Solar Energy Technology, AAS, Solar Energy Technology;

Pullman: Mary Thornburgh, AAS, BOG, Summa Cum Laude; Sanders Thornburgh, AAS, BOG;

Saint Marys: Austin Handschumacher, AAS, Welding Technology, Cum Laude;

Smithville: Austin Weiford, AAS, Journalism, BAS, Business Administration;

ROANE COUNTY – Gandeeville: Ivory Boatright, BA, Elementary Education;

Le Roy: Jennifer Davis, CERT, Diversified Agriculture, Cum Laude;

Left Hand: Sarah Knight, BAT, Cum Laude;

Looneyville: Brandi Nagy, AAS, Business Administration;

Spencer: Jessica Bailey, RBA; Corena Dolan, BA, Elementary Education; Terena Harper, RBA; Peggy Harris, CERT, Paraprofessional Studies, AA, General Education, Magna Cum Laude; Natalie Snodgrass, BA, Elementary Education;

TYLER COUNTY - Friendly: Paul Southerly Jr., AAS, BOG;

Middlebourne: Tyler Long, AAS, Criminal Justice;

WAYNE COUNTYHuntington: Kelcie Kieffer, AAS, BOG;

WIRT COUNTY – Elizabeth: Nicholas Alt, CERT, HVAC/R; Melinda Ashby, BAS, Criminal  Justice, Cum Laude; Justin Batten, CERT, Criminal Justice, AAS, BOG; Sarah Burton,  CERT, Paraprofessional Studies; Amber Dotson, CERT, Allied Health, AAS, Nursing, Magna Cum Laude; Shawn Healy, RBA; Cheyanna Powell, BAS, Criminal Justice, Magna Cum Laude; Kelly Roberts, BA, Elementary Education, Summa Cum Laude; Brian Slack, CERT, AAS, Criminal Justice; Cody Stewart, BA, Elementary Education; Hannah Watkins, BA, Elementary Education, Cum Laude; Stephanie Whipkey, CERT, Allied Health;

Palestine: Brent Hill, CERT, Chemical & Polymer Operator Technician, Magna Cum Laude; Randy Robinson, CERT, HVAC/R, Energy Assess & Management Tech, Electrical Technician, AAS, Energy Assess & Management Tech, Cum Laude; Heather Slack, AAS, Nursing;

Reedy: Dustin Orr, AAS, Computer & Information Tech;

WOOD COUNTY - Belleville: Amber Alexander, CERT, Allied Health; Craig Anthony, Keith Townsend, CERT, Chemical & Polymer Operator Technician, Cum Laude;

Davisville: Jessica Corra, CERT, Accounting Technician; Katlyn Deems, AAS, Child Development; Deborah Guthrie, AA, General Education, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Cody Irick, AAS, BOG; Mellisa Lemon, AAS, Business Administration; William McDonald, RBA; Patricia Snyder, AAS, Business Administration, RBA;

Mineral Wells: Briana Carns, AAS, Business Technology; Whitney Cumberledge, AAS, Nursing; Melissa Ellis, RBA; Caleb Gammon, CERT, Welding, Manga Cum Laude; Autumn Henthorn, AS, Business Administration; Kyle Nichols, AAS, Journalism, Cum Laude; Kayla Payne, AA, General Education, Cum Laude; Lacey Stephens, BAS, Business Administration; Ashley Young, BAS, Criminal Justice, Cum Laude;

Parkersburg: Mikie Alley, AAS, BOG; Sarah Atkinson, BA, Elementary Education; Vanessa Baker, AA, General Education; Holly Barnum, AS, Business Administration; Sevgi Bartlett, AAS, BOG, Cum Laude; Andrew Battin, CERT, Criminal Justice; Cliff Blackwell, RBA; Reyna Bracamontes, BS, Business Administration; Stephen Brookover, RBA, Magna Cum Laude; Angela Burns, RBA; Ashton Buzzard, AAS, BOG; Peshka Calloway, RBA; William Channell, AAS, BOG; Sasha Cline, AAS, Nursing; Chad Conley, AAS, BOG, Cum Laude; Deadra Cook, AAS, BOG; Cathy Cornell, RBA; Valerie Craig-Battin, AAS, Criminal Justice; Debbie Crites, CERT, Paraprofessional PreK-12, Child Development, AAS, Child Development, Magna Cum Laude; Tyler Cunningham, AAS, Criminal Justice; Whitney Currence, CERT, Paraprofessional Studies; Audriana Davis, AAS, Legal Studies; Christina Davis, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Jason Feltis, CERT, Chemical & Polymer Operator Tech; Evan Fordyce, AS, Business Administration, Cum Laude; Tiffany Fordyce, BS, Business Administration; Raymond Gray, AAS, Welding Technology, Cum Laude; Cassandra Hamilton, AA, General Education, Cum Laude; Joyce Hart, AAS, BOG; Ryan Henry, AAS, Business Administration; Jonathan Hutzler, BAT; Bobby Ilam, BAS, Criminal Justice; Steven Kidder, CERT, HVAC/R, Energy Assess & Management Tech, Resident/Commercial Electricity, AAS, Energy Assess & Management Tech; Tabitha King, AAS, BOG; Tracey Knotts, AAS, BOG; Amanda Knotts, AAS, BOG; Amber Lewis, AA, General Education, Cum Laude; Tyler Lewis, BAS, Criminal Justice; Brandon Lloyd, AAs, Welding Technology, Cum Laude; Heather Lott, CERT, Paraprofessional Studies; Lenora Lyons, CERT, Paraprofessional Studies; Joe Matheny, CERT, Chemical & Polymer Operator Technician, Cum Laude; Eric Metz, BAT; Lora Miller, AA, General Education, BA, Elementary Education; Briana Mincks, RBA; Sasha Morrell, CERT, General Business, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Alexandria Morris, AAS, BOG; Justina Morris, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Bobbie Mossor, CERT, Business Administration, Cum Laude; Tracy Murphy, AAS, BOG; Hanah Papkov, AS, BAS, Business Administration; Samantha Powers, BA, Elementary Education; Sara Radford, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Lucretia Robinson, AAS, Nursing; Megan Shoemaker, BS, Business Administration, Cum Laude; John Snider III, AAS, BOG; Katlin Somerville, AAS, Child Development; Stacy Spencer, BA, Elementary Education; Amanda Sponseller, BA, Elementary Education, Cum Laude; Lora Stone, RBA; Alex Strong, AAS, Criminal Justice; Crystal Strothers, AAS, Business Administration; Larry Sutphin Jr., BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Lisa Thornton, RBA; Regina Tingler, AAS, Nursing; Ronald Townsend, CERT, HVAC/R, Janaya Turner, AAS, BOG; Vickie Vermilyen, AAS, BOG; Beth-Ann Wallbrown, AAS, Criminal Justice; Donna Williams, AAS, BOG, Cum Laude; Dakota Wilson, CERT, Paraprofessional Studies; James Wilson, CERT, Chemical & Polymer Operator Technician; Bridgette Woodward, AAS, Nursing;

Rockport: Ashley Carpenter, AAS, Nursing; Kelsey Johnson, AAS, Child Development;

Vienna: Harley Adams, BAT, Cum Laude; Steve Aguilar, AAS, Nursing, Cum Laude; Julie Balderson, AAS, BOG; Adam Bennett, AAS, Computer & Information Tech; Laura Bibbee, CERT, Allied Health, AAS, Nursing; Tawnya Bright, AAS, Child Development; Alexandra Brookover, RBA; Jamie Cleland, RBA; Hayley Cutlip, AA, General Education; Sabrina Deem, AA, General Education, Cum Laude; Darcie Drain, AAS, Business Technology, Cum Laude; Katelin Flinn, AA, General Education; Madison Jenkins, CERT, HVAC/R, Daniel Miller, AA, General Education; Cassandra Murphy, AAS, BOG; Amber Newlon, CERT, Accounting Technician, BS, Business Administration; Alison Palmer, CERT, Allied Health, AAS, Nursing; Nathan Paxton, BAT; Chad Smith, AAS, BOG; Lauren Walton, RBA, Magna Cum Laude;

Walker: Bethany Myers, RBA, Magna Cum Laude;

Washington: Tammy Crouch, CERT, Chemical & Polymer Operator Technician, Magna Cum Laude; Lex Curry, CERT, Welding; Zachary Echard, CERT, Chemical & Polymer Operator Technician, Cum Laude; Ashley Hanna, BAS, Business Administration; Erica Hatfield, AAS, Business Administration; Allen Korzep, AAD, Occupational Development; Kelley Nesselroad, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Paul Russell, AAS, Welding Technology; Bethany Webb, AAS, BOG; Nickolas Winters, AAS, Welding Technology;

Williamstown: Mindi Anderson, BS, Business Administration; Amber Carmichael, Bas, Business Administration, Cum Laude; Richard Hanlon, BAT; Margaret Henrie, AAS, Business Technology, Werner Knight, AAS, Compute & Information Tech, Cum Laude; Jason Lockhart, AAS, Compute & Information Tech; Daniel Parks, AAS, Criminal Justice; Megan Roberts, AA, General Education, BA, Elementary Education; Casey Sargent, BS, Nursing; Hannah Steele, BA, Elementary Education; Kelly Van Horn, BAS, Business Administration, Cum Laude;

OHIO - Belpre: Breanna Allen, BA, Elementary Education; Kevin Dulaney, BAT, Magna Cum Laude; Aaron Jobes, CERT, Chemical & Polymer Operator Technician, Cum Laude;

Caldwell: Morgan Allen, AAS, Child Development;

Little Hocking: Trevor Anderson, AAS, BOG; Mark Duncan, CERT, Chemical & Polymer; David Shutts, RBA;

Lowell: Marci Carver, AAS, Legal Studies, Cum Laude; Tanner Hamilton, AAS, Criminal Justice;

Marietta: Rebekah Dye, RBA; Adam Roseberry, CERT, HVAC/R, Cum Laude; Amy Taylor, CERT, Paraprofessional Studies, RBA;

Portland: Deborah Allen, BA, Elementary Education;

Racine: Regina Bailey, AAS, Culinary Arts, Cum Laude;

Tuppers Plains: Pamela Newell, RBA, Cum Laude;

Vincent: Mark Silva, RBA, Cum Laude;

Waterford: Rachelle Heiss, AAS, Nursing;

Woodsfield: Steven Winland, CERT, Resident/Commercial Electricity, HVAC/R, AAS, BOG;

CALIFORNIA – Christopher Cervantes, RBA;

DSC_0556

Posted in Academic Affairs, Alumni, Education Division, Foundation, General News, Humanities, Fine Arts and Social Sciences Division, Non-Traditional Programs, Nursing and Health Sciences Division, Science, Technology, Engineering and Mathematics, Student Services, Veterans