Fall 2014 graduates announced

Print Friendly

West Virginia University at Parkersburg awarded certificates, associate and bachelor’s degrees to December 2014 graduates during DSC_3173commencement exercises held Friday, December 12 in the College Activities Center.

Academic honors were awarded those graduates who attained a 3.50 to 3.749 grade point average, cum laude; 3.75-3.99, magna cum laude, and 4.0, summa cum laude. The WVU Parkersburg graduates included:

BRAXTON COUNTYSutton: John Hambrick, RBA;

CABELL COUNTYHuntington: Richard Maack, AAS, BOG;

CALHOUN COUNTYGrantsville: Maria Klingshirn, AA, General Education;

DODDRIDGE COUNTY- Pennsboro: Kandis Towner, AAS, Business Administration;

HARRISONSalem: Jeremiah Simpson, AAS, BOG, Cum Laude;

JACKSON COUNTYCottageville: Nora Kyer, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Kendra Stewart, AAS, BOG; Jessica Taylor, AAS, Nursing;

Evans: Deborah Keffer, AAS, Criminal Justice;

Given: Kristen Hamon, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude;

Kenna: Katelyn Smithson, AAS, Nursing; WhitneyWestfall, AAS, Business Technology;
Millwood: Charles Day, AS, General Education, Cum Laude; Daniel Mitchell, BAT, Magna Cum Laude;

Ravenswood: Jill Adams, BS, Business Administration, Cum Laude; Christa Conn, AAS, Nursing; Debbie Cooper, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Dylan Hawver, AAS, Business Administration; Shawn Lent, AAS, Computer & Information Tech; Whitney McCoy, BAS, Business Administration; Samantha Morris, BAS, Business Administration, Cum Laude; James Nash, RBA, Magna Cum Laude; Rachel Pease, AAS, BOG; Christina Velez, AAS, BOG;

Ripley: Cindy Burdette, BAS, Business Administration; Samantha Canter, RBA; Elizabeth Davis, AA, General Education; Amanda Hatcher, RBA; Chelsea Moore, BA, Elementary Education; Lindsey Mundy, RBA; Kimberley Smith, AA, General Education; Matthew Taylor, BS, Business Administration, Cum Laude; Matthew Taylor, AAS, Business Administration, Cum Laude;

Sandyville: James Bunner, BA, Elementary Education; Debbra Jones, BS, Business Administration;

JEFFERSON COUNTYCharles Town: James Brackett, BAT, Cum Laude;

KANAWHA COUNTYCharleston: Holly Devins, AAS, BOG; James Pennington, AAS, Nursing, Cum Laude;

MASON COUNTYNew Haven: Elijah Honaker, AAS, Legal Studies;

Leon: Amanda Barr, AA, General Education;

Letart: Bridget, Mahan, RBA;

Point Pleasant: Billy Kennedy II, AAS, Occupational Development;

PLEASANTS COUNTYBelmont: Erika Kincaid, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Kayla Runnion, BA, Elementary Education;

Saint Marys: Phillip Armel, RBA; John Leithead, AAS, BOG; Kimberly Mayo, BAS, Criminal Justice; Robert Pybus, AAS, Nursing; Holly West, AAS, BOG;

Waverly: Dylan McKnight, AAS, Business Technology;

POCAHONTAS COUNTYHillsboro: Amy Rose, AAS, Nursing;

PUTNAM COUNTYWinfield: Chelsea Edwards, AAS, Nursing;

RITCHIE COUNTYEllenboro: Elena Collins, BA, Elementary Education, Cum Laude; Nathan Lanham, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn; Andrea Mahaney, AS, Business Administration;

Harrisville: Riley Gruetter, AAS, Welding Technology, Magna Cum Laude; Kenneth Ingram, AAS, Nursing; Kathleen Lanham, RBA, Cum Laude; Dusty Nicholas, BAT; Marshale Nicholas, CERT, Electricity & Instrumentation;

Petroleum: Brock Pribble, CERT, Welding;

ROANE COUNTYLe Roy: Jennifer Davis, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Kimberly Davis, RBA, Magna Cum Laude

Reedy: Morgan McCune, RBA;

Spencer: Veronica Greathouse, AAS, Nursing; Micah Seen, BAS, Business Administration; Andrea Smith, AAS, BOG;

TYLER COUNTY – Middlebourne: Rosalie Keller, AAS, Nursing;

Sisterville: Mallory Hammond, AAS, Nursing; David Orr, AAS, BOG;

WETZEL COUNTY – Paden City: Suzanne Nichols, AAS, BOG;

New Martinsville: Kaitlyn Owens, AAS, BOG; Matthew Pallisco, AAS, Occupational Development;

WIRT COUNTYElizabeth: Jacob Hutchinson, BAS, Business Administration; Ryan Litton, AAS, Criminal Justice; Cynthia Logan, CERT, Paraprofessional Studies; Shanel Watson, BA, Elementary Education;

Le Roy: Sarah Slone, AAS, Nursing;

Palestine: Hannah Duffield, AAS, Journalism, Magna Cum Laude;

Sandyville: Juanita Anderson, CERT, Paraprofessional Studies, Cum Laude; Kimberly Sullivan, AAS, BOG;

WOOD COUNTYBelleville: Morgan Bryant, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn; Kevin Ware, BAT;

Davisville: Eric Farr, BAT; Lori Irick, BA, Elementary Education; Larry Ohrn, BA, Multi-Disciplinary, Studies, Cum Laude; Aaron Pauley, RBA; Zachery Russell, RBA; Cathi Sayre, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Brandon Sheppard, BAS, Business Administration; William Wheeler, AAS, Business Administration, Cum Laude; Larry Wilmoth II, AAS, Solar Energy Technology, Magna Cum Laude;

Mineral Wells: David Bradley, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Codey Carns, CERT, Criminal Justice; Brandon Cooper, BAS, Business Administration; Chantel DeVore, CERT, Criminal Justice; Jessica Duckworth, RBA, Magna Cum Laude; Garett Foggin, AAS, Criminal Justice; Brittanie Foley, AA, General Education; Brittanie Foley, CERT, Paraprofessional Studies; Christian Gregg, CERT, Energy Assess & Mgmt Tech; Carla Holbert, AAS, BOG, Cum Laude; Morgan Hoover, BA, Elementary Education; Morgan Hoover, AA, General Education; Mark Lanier II, AAS, Nursing; Nathanael Leasure, BAS, Business Administration; Timothy Martin, BAS, Business Administration; Cara McIntyre, AA, General Education, Magna Cum Laude; Alicia Schubert, CERT, Chem & Polymer Operator Tech; Ty Sheppard, CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Magna Cum Laude; Jennifer Sneigle, AAS, BOG; Jennifer Sneigle, RBA;

Parkersburg: Justin Anthony, CERT, Criminal Justice, Cum Laude; Justin Anthony, AAS, BOG, Cum Laude; Sarah Atkinson, AA, General Education; Juli Bailey, RBA; Vanessa Baker, AAS, Criminal Justice; Kathleen Barker, AAS, Nursing; Marquita Bowden, AAS, BOG; William Bozeman, BAS, Legal Studies, Cum Laude; Gina Brunicardi, RBA; Allison Buskirk, AAS, BOG; Thomas Butterfield, RBA; Michael Caplinger, BAS, Business Administration; Deanna Cline, AAS, BOG; David Cobb, BAS, Criminal Justice; Sierra Conley, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Justin Cottrell, BAS, Business Administration; Kelly Cowman, RBA; April Crone, AAS, Business Administration, Cum Laude; Christopher Daniels, RBA; Travis Dennis, CERT, Chem & Polymer Operator Tech; Jeffery Dulaney, AAS, BOG; Nakitann Dunn, AAS, Criminal Justice; Andrea Ervin, AAS, BOG, Cum Laude; Julie Evans, AS, Business Administration; Julie Evans, BAS, Business Administration; Jessica Fletcher, AAS, Business Administration; Jason Floyd, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Dawn Fluharty, AAS, Nursing; Reva Forshey, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Nicole French, BAS, Business Administration, Cum Laude; Jacob Godbey, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn; Robert Goff, BAS, Business Administration, Cum Laude; Miranda Hanlon, CERT, Chem & Polymer Operator Tech; Megan Haroldsen, AAS, Nursing, Magna Cum Laude; Heather Haught, RBA; Allison Hilber, BAS, Business Administration; Courtney Hoard, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn, Cum Laude; Michael Holbert, AAS, BOG; Ecil Holbrook, BA, Multi-Disciplinary Studies, Cum Laude; Kia Hoops, RBA, Magna Cum Laude; Donald Johnson, RBA, Cum Laude; Kristie Johnson, RBA, Magna Cum Laude; Shannon Jones, AAS, Criminal Justice; Shannon Jones, BAS, Criminal Justice; Eva Joy, AAS, Business Administration, Cum Laude; Patsy Karr, AA, General Education; MD Kashem, AAS, Computer Science; John Kelley, CERT, Residnt/Commrcl Electricity; William Kincaid, RBA; Vivian King, AA, General Education; Stephanie Leep, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Roger Leonard II, AAS, Criminal Justice; Amanda Lewis, AA, General Education; Macie Lynch, AAS, Journalism, Magna Cum Laude; Don Maloney, AAS, BOG, Cum Laude; Sharon Maloney, AAS, BOG, Cum Laude; Ryan Marlow, CERT, Chem & Polymer Operator Tech, Summa Cum Laude; Bethany Maze, BS, Business Administration; Eric McCaffery, RBA; James McClung, AAS, BOG; James McClung, CERT, Chem & Polymer Operator Tech; Ida McGrail, BAS, Criminal Justice; Jesslyn McLain, AA, General Education, Magna Cum Laude; Janet Medina, BA, Elementary Education, Cum Laude; Janet Medina, AS, General Education, Cum Laude; Kimberly Miller, AAS, Nursing; Trinity Miller, AAS, Criminal Justice; Kristen Mills, BAS, Business Administration; Stephanie Mills, RBA; Christine Morris, BA, Elementary Education, Magna Cum Laude; Christopher Mowery, AAS, Computer & Information Tech; Travis Mullins, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn; Jeremy Nichols, BAS, Business Administration; Behzod Rahmatov, AAS, Computer & Information Tech; Nozanin Rakhmatova, AS, Business Administration, Magna Cum Laude; Corinne Rhodes, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn, Cum Laude; Kayla Rhodes, AAS, Culinary Arts; Mary Rickman, CERT, Criminal Justice; Raina Ruble, AAS, BOG; Stephanie Sams, RBA; Maria Shaffer, BAS, Criminal Justice, Cum Laude; Donald Showalter, AAS, BOG; Stephanie Shultz, AS, Business Administration; Brittany Sims, BAS, Business Administration; Christopher Smith, RBA; Felicia Smith, CERT, Criminal Justice; Jeffrey Snider, AA, General Education; Kelly Straley, AAS, Criminal Justice; Jennifer Stull, AAS, Nursing; Rachel Terzo, RBA, Magna Cum Laude; Elizabeth Thaxton, CERT, Paraprofessional Studies; Shelby Thomas, AAS, Journalism; Kali Tracewell, AAS, Nursing; Stefanie Walker, BAS, Business Administration; Tiffani Walters, AAS, Nursing; Penny Weekley, BA, Elementary Education; Ashten Wilkinson, AAS, BOG; Ryan Willis, AAS, Nursing, Cum Laude; Paula Wilson, BS, Business Administration, Magna Cum Laude; Rebecca Wilson, BAS, Business Administration; Rebecca Wilson, BS, Business Administration;

Rockport: Crystal Schultz, RBA;

Vienna: William Bell, AA, General Education; John Bennett, AAS, BOG; Mary Crone, AAS, BOG, Magna Cum Laude; Bradford Deitzler, RBA; Amy Duffield, BAS, Child Development, Cum Laude; Erin Elliott, RBA, Cum Laude; Megan Freed, AAS, Nursing; Natasha Hart, AAS, BOG; Jennifer Longwell, AS, Business Administration; Amanda Mugrage, BAS, Business Administration; Cory Ohse, AAS, Business Administration; Ryan Poling, BAT; Ryan Poling, AAS, Computer Science; Sarah Potter, AAS, Technical Studies; Dianne Powell, AAS, Nursing; Cody Powers, BAS, Criminal Justice; Brittany Presley, BA, Elementary Education, Cum Laude; Dallas Reynolds, AAS, Criminal Justice; Dallas Reynolds, CERT, Criminal Justice; Clinton Smith, CERT, Energy Assess & Mgmt Tech; Clinton Smith, CERT, HVAC/R; Melissa Storey, RBA; Elizabeth Swiger, BA, Elementary Education; Bethany Van Fossen, BAS, Business Administration, Cum Laude;

Walker: Austin Buchanan, BAS, Criminal Justice; Sean Partin, AAS, BOG; Robert Tate, CERT, Criminal Justice; Ruth Wagoner, RBA;

Washington: Matthew Cooper, AAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Trina Davis, AAS, Nursing; Colt Holbert, CERT, Criminal Justice; Sadie Knight, AAS, Nursing; Whitney Phillips, AA, General Education; Matthew Sams, AAS, Criminal Justice; Sherri Tustin, AAS, Business Administration; Sarah Wilson, AAS, BOG; Andrea Wright, AAS, Business Administration;

Waverly: Cassandra Hackney, RBA;

Williamstown: Jennifer Brower, RBA; Tiffany Conklin, AAS, Nursing; Amanda Farren, RBA; Brittany Fittro, AAS, BOG; Deborah Hart, AAS, Nursing; Montgomery Parkins, AAS, Business Administration; Carol Roberts, AAS, Culinary Arts; Meryl Walker, BAS, Business Administration; Brandon Yost, AAS, Business Administration;

OHIOBelpre: Patrick Slattery, AAS, 3-D Modeling & Simulation Dsgn; Heidi Bennett, RBA; Megan Heck, AAS, Criminal Justice, Cum Laude; Danielle May, BA, Elementary Education; Danielle May, AA, General Education; Faith Miller, BA, Multi-Disciplinary Studies; Faith Miller, AA, General Education; Dustin Sturm, AAS, Nursing;

Caldwell: Morgan Allen, AAS, BOG;

Coolville: Ashley Putnam, AAS, BOG; Ashley Putnam, CERT, Chem & Polymer Operator Tech;

Racine: Staci Arthur, AAS, BOG;

Marietta: Ashton Biehl, AAS, Business Administration; Jason Chichester, BAS, Business Administration, Cum Laude; Skylar Millhouse, BS, Business Administration; Jyl Stahl, AAS, Legal Studies, Magna Cum Laude;

Newport: Caroline Heiney, AAS, Nursing;

Reno: Joni Kelley, RBA

Stockport: Kayla Newell, RBA, Cum Laude;

Tuppers Plains: Pamela Newell, AAS, BOG, Cum Laude;

Vincent: Brittney Loew, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude; Jeremy Murphy, BAS, Business Administration; Sara Offenberger, BS, Business Administration; Mark Silva, AAS, BOG; Tina Warfield, BAS, Business Administration, Magna Cum Laude;

Waterford: Sarah Thieman, RBA;

TENNESSEEClarksville: Brandy Kidd, AA, General Education;

Posted in Academic Affairs, Alumni, Education Division, General News, Humanities, Fine Arts and Social Sciences Division, Non-Traditional Programs, Nursing and Health Sciences Division, Science, Technology, Engineering and Mathematics, Student Services, Workforce & Community Education